Ksiądz skazany na 15 lat więzienia. Molestował trzy dziewczynki

Polska
Ksiądz skazany na 15 lat więzienia. Molestował trzy dziewczynki
pixabay/zdj. ilustracyjne
Ksiądz przez 10 lat miał wykorzystywać dzieci, a także przywłaszczyć ponad 330 tys. zł

Na 15 lat więzienia skazał świdnicki sąd księdza Leszka S., byłego proboszcza parafii w Boguszowie-Gorcach (Dolnośląskie), oskarżonego o czyny pedofilskie wobec trzech małoletnich dziewczynek oraz przywłaszczenie ponad 330 tys. zł. Wyrok jest nieprawomocny.

Jak powiedziała we wtorek rzeczniczka Sądu Okręgowego w Świdnicy sędzia Marzena Rusin-Gielniewska, sąd wymierzył Leszkowi S. karę łączną 15 lat więzienia. Sędzia wskazała, że S. został skazany za cztery czyny o charakterze pedofilskim, których ksiądz dopuścił się wobec trzech pokrzywdzonych. Zarzuty dotyczące utrzymywania przez S. kontaktów seksualnych z małoletnimi dotyczą lat 2002–2012.

 

ZOBACZ: "Obrzydliwa farsa". Ksiądz o wyznaniach ofiar pedofilii w Kościele

 

Ksiądz został również skazany za przywłaszczenie 335 tys. zł. S. wypłacił sobie pieniądze, które parafia otrzymała tytułem odszkodowania za szkody górnicze.

 

Wyrok świdnickiego sądu jest nieprawomocny.

 

Zatrzymanie księdza

 

Leszek S. został zatrzymany w grudni 2019 r. Śledztwo ws. duchownego zostało wszczęte po zawiadomieniu złożonym przez Świdnicką Kurię Biskupią.

 

ZOBACZ: Ksiądz znęcał się nad psem. Jest wyrok

 

- W zawiadomieniu wskazano troje pokrzywdzonych. Po przesłuchaniu dwójki z nich prokuratura postawiła mężczyźnie zarzuty utrzymywania kontaktów seksualnych z małoletnimi - powiedział wówczas Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu Marcin Witkowski.

 

W grudniu 2019 r., po postawieniu zarzutów, ksiądz został tymczasowo aresztowany.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie