Oblodzone drogi i kilkanaście centymetrów śniegu. Ostrzeżenia dla 11 województw

Polska
Oblodzone drogi i kilkanaście centymetrów śniegu. Ostrzeżenia dla 11 województw
Polsat News
Alerty przed oblodzeniem będą obowiązywać do poniedziałkowego poranka.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia przed oblodzeniem i opadami śniegu; alerty dotyczą 11 województw.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem wydano dla województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego i części województwa wielkopolskiego. IMGW prognozuje tam zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, co może powodować ich oblodzenie.

 

Alerty przed oblodzeniem zaczną obowiązywać w niedzielę wieczorem i potrwają do poniedziałkowego poranka.

 

ZOBACZ: Pod mężczyzną załamał się lód. Do akcji wysłano śmigłowiec

 

Natomiast ostrzeżenia przed opadami śniegu wydano dla województwa podkarpackiego i lubelskiego, a także dla przeważającej części województw: małopolskiego, południowej i zachodniej części dolnośląskiego oraz dla południowych powiatów śląskiego.

 

 

Nawet 15 cm śnigu

 

Według IMGW najwięcej śniegu może spaść wieczorem i nadchodzącej nocy na terenach górskich w województwie podkarpackim i małopolskim, gdzie prognozuje się przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 15 cm. Takie same wartości są spodziewane w województwie śląskim w powiatach: żywieckim, bielskim i cieszyńskim.

 

ZOBACZ: Lawina w Karkonoszach. Zmarła zasypana przez śnieg kobieta

 

Na wyżej położonych obszarach województwa dolnośląskiego - w powiatach: kłodzkim, wałbrzyskim, kamiennogórskim, jeleniogórskim, lwóweckim i lubańskim może natomiast spaść od 5 do 10 cm śniegu. Z kolei w województwie lubelskim - od godz. 15 w niedzielę do godz. 6 w poniedziałek - może spaść od 5 do 8 cm śniegu.

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie