Von der Leyen do AstraZeneki: najpierw wywiązujesz się ze swoich zobowiązań, potem eksportujesz

Świat
Von der Leyen do AstraZeneki: najpierw wywiązujesz się ze swoich zobowiązań, potem eksportujesz
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ / POOL
"Mamy możliwość zakazania planowanego eksportu" - zapewnia szefowa KE

Najpierw wywiązujesz się ze swoich zobowiązań wobec UE, potem eksportujesz do innych krajów - taki komunikat pod adresem koncernu AstraZeneca wystosowała w sobotę na łamach dzienników niemieckiego koncernu medialnego Funke szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

- Mamy możliwość zakazania planowanego eksportu. Oto przesłanie dla AstraZeneki: najpierw wypełniasz kontrakt z Europą, zanim zaczniesz dostarczać towar do innych krajów - powiedziała von der Leyen w wywiadzie dla Funke Mediegruppe, która ma wśród swoich tytułów m.in. największy niemiecki dziennik regionalny "Westdeutsche Allgemeine Zeitung".

 

ZOBACZ: Szefowa KE: AstraZeneca musi też dostarczać szczepionki z Wielkiej Brytanii

 

W piątek z kolei szefowa KE poinformowała, że Komisja zainicjowała formalną procedurę rozwiązywania sporów, przewidzianą w kontrakcie zawartym z AstraZeneką. Polega ona na wysłaniu formalnego pisma, co pozwoli rozpocząć "dialog" z przedsiębiorstwem w ramach procesu rozwiązywania sporów.

Sprawa trafi do sądu

Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer pytany, jakich rezultatów spodziewa się po liście, zaznaczył, że 20 dni później powinno dojść do spotkania na szczeblu dyrektorów zarządzających, którzy będą próbować "w dobrej wierze" rozwiązać konflikt "w sposób satysfakcjonujący dla wszystkich stron".

 

- Jeśli uznamy, że konieczna jest rozmowa o kolejnych krokach, to podejmiemy je we właściwym czasie - podkreślił Eric Mamer.

 

Kontrakt z AstraZeneką przewiduje, że w wypadku, gdy konflikt nie zostanie rozwiązany polubownie, sprawa może zostać skierowana do belgijskiego sądu.

 

W środę szefowa KE przypomniała, że według obecnych zapowiedzi szwedzko-brytyjski koncern ma dostarczyć do końca pierwszego kwartału 30 mln dawek swojego preparatu. Pierwotne zobowiązanie AstraZeneki wynosiło 90 mln dawek w pierwszym kwartale.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie