Hiszpania: zgon kolejnej kobiety, która przyjęła szczepionkę firmy AstraZeneca

Świat
Hiszpania: zgon kolejnej kobiety, która przyjęła szczepionkę firmy AstraZeneca
PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO
Medycy wykluczyli, aby istniał związek pomiędzy szczepieniem a zgonem

Służby medyczne Hiszpanii wszczęły w piątek dochodzenie w sprawie zgonu kolejnej kobiety, która przyjęła szczepionkę przeciwko koronawirusowi firmy AstraZeneca.

Jak poinformował rząd regionalny Asturii, na północy kraju, rozpoczęto badanie okoliczności i przyczyn śmierci 40-letniej mieszkanki tej wspólnoty autonomicznej. Autopsja ma wykazać m.in. czy mogło dojść do pojawienia się zakrzepicy.

 

Według źródeł w rządzie Asturii kobieta zmarła tydzień po poddaniu się pierwszemu szczepieniu preparatem firmy AstraZeneca.

 

ZOBACZ: Premier Johnson zaszczepiony preparatem firmy AstraZeneca

 

W poniedziałek rząd Hiszpanii ogłosił prewencyjne wstrzymanie stosowania szczepionki firmy AstraZeneca w związku z pojawieniem się informacji, że w kilku krajach UE produkt ten doprowadził do pojawienia się zakrzepicy u szczepionych osób. W czwartek wieczorem władze medyczne odwołały zawieszenie stosowania tego preparatu, zastrzegając jednak, że wznowienie jego podawania nie nastąpi przed najbliższą środą.

 

Tymczasem w piątek rano zespół patologów ze szpitala w Marbelli, na południu Hiszpanii, ogłosił wynik autopsji 43-letniej nauczycielki zmarłej po 11 dniach od szczepienia produktem firmy AstraZeneca. Medycy wykluczyli, aby istniał związek pomiędzy szczepieniem a zgonem. Zgodnie z wynikiem autopsji kobieta zmarła wskutek krwotoku, jaki pojawił się w jej mózgu z powodu tętniaka.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie