Trzęsienie ziemi w Japonii. Ostrzeżenie przed tsunami

Świat
Trzęsienie ziemi w Japonii. Ostrzeżenie przed tsunami
PAP/EPA/USGS HANDOUT
Epicentrum trzęsienia było w miejscu oznaczonym gwiazdką

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 nawiedziło w sobotę japońską prefekturę Miyagi. Wydano ostrzeżenie przed falami tsunami, które - o wysokości metra - dotarły do północnego wybrzeża tego kraju. Nie ma na razie doniesień o zniszczeniach, natomiast jedna osoba została ranna.

Podczas trzęsienia ziemi, jak i po jego zakończeniu nie stwierdzono anomalii w pracy siłowni atomowej Tokai. Jednak najdłuższa w kraju linia superszybkiego pociągu Shinkansen, zawiesiła połączenia.

 

 

Trzęsienie ziemi dotknęło Miyagi, prefekturę która została zniszczona przez katastrofalne tsunami dziesięć lat temu - przypomina Associated Press. Wówczas doszło do katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima.

 

Wstrząsy było czuć w stolicy Japonii

 

Trzęsienie ziemi i tsunami w marcu 2011 roku bezpośrednio spowodowały śmierć 18 430 osób, ale ciała tylko 15 897 zostały odnalezione; 3 700 osób zmarło w późniejszym okresie.

 

ZOBACZ: Igrzyska w Japonii. Nie będą wymagać szczepień od sportowców

 

Sobotnie wstrząsy były odczuwalne w Tokio. Według amerykańskich służb geologicznych USGS epicentrum trzęsienia ziemi znalazło się 34 km na wschód od nadmorskiego miasta Ishinomaki; hipocentrum było na głębokości 60 km.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie