Igrzyska w Japonii. Nie będą wymagać szczepień od sportowców

Świat
Igrzyska w Japonii. Nie będą wymagać szczepień od sportowców
PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni
Na zdjęciu: Argeńtyska gimnastyczka Martina Dominici, pierwsza zakwalifikowana na igrzyska w Japonii, dezynfekuje dłonie podczas treningu.

- Szczepienia przeciwko koronawirusowi nie będą wymagane od sportowców rywalizujących na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, w związku z obawami o zbyt wolne tempo wprowadzania szczepionek w Japonii- powiedział w piątek w Genewie przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach.

- Ponieważ gospodarz igrzysk olimpijskich miał opóźnienia w zapewnieniu dawek szczepionek, można oczekiwać, że niektórzy japońscy sportowcy nie zostaną zaszczepieni przed rozpoczęciem Igrzysk 23 lipca - powiedział Bach, przemawiając na konferencji prasowej po sesji MKOl.

 

- Komitet Olimpijski od samego początku jasno dał do zrozumienia, że nie nałoży obowiązku szczepień i będzie postępować zgodnie z wytycznymi rządów w tej sprawie, sportowcy i krajowe komitety olimpijskie powinni przestrzegać swoich krajowych przepisów dotyczących szczepień - dodał.

 

ZOBACZ: Szczepienia w Polsce. Pfizer potwierdził, ile dawek dotrze do Polski w I kwartale

 

- Jest to wyraźna odpowiedzialność rządów i nie będziemy w to ingerować - powiedział Bach. - Będziemy współpracować z Narodowymi Komitetami Olimpijskimi, aby zaszczepić jak najwięcej uczestników, ale zawsze zgodnie z odpowiednimi wytycznymi krajowymi - zadeklarował przewodniczący MKOl.

 

Według japońskiego rządu Japonia ma otrzymać w maju i czerwcu około 100 milionów dawek szczepionki COVID-19 od firmy Pfizer Inc., co wystarczy dla zaszczepienia prawie połowy populacji kraju.

 

Bach ujawnił w czwartek, że Chiński Komitet Olimpijski zaoferował dostarczenie dawek szczepionek sportowcom na Igrzyska Olimpijskie w Tokio, które zostały przełożone o rok z powodu pandemii koronawirusa, a także przyszłorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie