Zabójstwo sprzed 16 lat na Kaszubach. Podejrzany trafił do aresztu

Polska
Zabójstwo sprzed 16 lat na Kaszubach. Podejrzany trafił do aresztu
zdjęcie ilustracyjne/ Polsat News
Policja zatrzymała w Gdańsku 32-letniego Dariusza P.

Dariusz P. został aresztowany w związku z zabójstwem 47-letniej Urszuli B., której ciało znaleziono w lipcu 2004 r. w lesie koło Stężycy na Kaszubach. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa w oparciu o badania genetyczne śladów zostawionych na miejscu zbrodni - dowiedziała się PAP.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk powiedziała w piątek, że wspólne działania Prokuratury Okręgowej w Gdańsku oraz funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku z tzw. "Archiwum X" oraz Wydziału Kryminalnego pozwoliły na przedstawienie zarzutu w sprawie zabójstwa 47-letniej Urszuli B. z lipca 2004 r.

 

ZOBACZ: Skrępowane zwłoki owinięte folią. Archiwum X wraca do sprawy sprzed 26 lat i prosi o pomoc

 

Mieszkanka Stężycy - Urszula B. - pojechała na rowerze na grzyby rankiem 10 lipca 2004 r. Bezrobotna kobieta starała się dorobić do pensji męża, który był wówczas kierowcą PKS.

 

Obydwoje mieli sześcioro dzieci. Latem i jesienią kobieta zbierała leśne runo, które sprzedawała w stężyckim skupie. Pieniądze zarobione na zbiorach miały zostać przeznaczone na zakup pralki.

Ciało znalazł kierowca 

10 lipca 2004 r. pojechała w miejsce, gdzie zwykle zbierała grzyby. Przed godz. 8 rano jej ciało znalazł kierowca ciężarówki, który jechał akurat trasą Gołubie - Stężyca.

 

Zawiadomił policję. Według informacji policji zabójca udusił swoją ofiarę i częściowo ją rozebrał. Jej ciało leżało zaledwie dziesięć metrów od drogi.

 

ZOBACZ: Podwójne morderstwo sprzed 26 lat. Zarzuty usłyszał obywatel Ukrainy

 

Kilka metrów dalej leżał rower, słoik i reklamówka z kilkoma grzybami. W trakcie śledztwa policjanci znaleźli wiele śladów zabójcy - z nich udało się odtworzyć profil DNA podejrzanego o morderstwo.

 

- Decyzja o przedstawieniu zarzutów została poprzedzona żmudną analizą materiału dowodowego ujawnionego i zabezpieczonego na miejscu zdarzenia. Zastosowano współczesne metody badania śladów biologicznych - tłumaczyła prokurator Wawryniuk.

Policja zatrzymała 32-latka 

Jak informuje prokuratura, weryfikacja genetyczna śladów biologicznych doprowadziła do wytypowania, a następnie zatrzymania podejrzanego o tę zbrodnię.

 

- Mężczyzna ten był przesłuchiwany w charakterze świadka w toku śledztwa prowadzonego w 2004 roku - dodała Wawryniuk.

 

We wtorek policja zatrzymała w Gdańsku 32-letniego Dariusza P.

 

- Mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, gdzie usłyszał zarzut zabójstwa pokrzywdzonej. W chwili popełnienia zarzuconego czynu był nieletnim po ukończeniu 15 lat - dodała prokurator Wawryniuk.

 

ZOBACZ: Zabójstwo w Ząbkach. Zatrzymano podejrzanego

 

Podejrzany nie przyznał się do zabójstwa 47-letniej Urszuli B.

 

Na wniosek prokuratora sąd aresztował Dariusza P. na trzy miesiące. Grozi mu kara pozbawienia wolności od 8 do 15 lat lub kara 25 lat pozbawienia wolności. 

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie