Prognoza na weekend. Arktyczne powietrze nad Polską

Polska
Prognoza na weekend. Arktyczne powietrze nad Polską
Pexels
Mogą wystąpić marznące opady, powodujące gołoledź zwłaszcza na północy kraju

Przez większość weekendu nad Polską zalegać będzie zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Oznaczać to będzie niską temperaturę powietrza, która w dzień wzrośnie do maks. 4 st. C. Na Przedgórzu Sudeckim oraz na północnym wschodzie może spaść nawet do 5-10 cm śniegu - podało IMGW.

W sobotę opadów będzie już niewiele i wystąpią tylko lokalnie, czekają nas też rozpogodzenia. - W sobotę będzie całkiem przyjemnie. Będzie mniej opadów i jeżeli wystąpią to bardzo lokalnie. W wielu miejscach zwłaszcza na południowym wschodzie i częściowo na wschodzie początkowo mogą one występować, ale potem powinny całkowicie zaniknąć - wyjaśnia synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Szymon Ogórek.

 

Temperatura na przeważającym obszarze kraju wyniesie od 0 st. do 3 st. C w najcieplejszym momencie dnia. - Na wschodzie i na północy termometry pokażą około 1 st. C, w centrum 0-2 st. C. Najcieplej będzie na zachodzie, bo 4 st. C - powiedział Szymon Ogórek.

 

W sobotę wiatr będzie słaby i umiarkowany.

 

Natomiast w nocy z soboty na niedzielę strefa frontowa zacznie się przemieszczać bardziej na południe kraju i czeka nas wzrost zachmurzenia. Czekają nas też ponownie opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem. Mogą też wystąpić marznące opady, powodujące gołoledź zwłaszcza na północy kraju.

 

- Temperatura wyniesie około -2 st. i -1 st. na Pomorzu. Na południu Polski powinno być pogodne i termometry pokażą tam w nocy -15 stopni, a w południowych województwach -8 st. i -9 st. C - podkreślił synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

Dodał, że ponownie wzrośnie też prędkość wiatru na północy, który w porywach osiągnie do 70 km/h.

 

ZOBACZ: Wraca zima, sypnie śniegiem. Pogoda na piątek

 

W niedzielę przez Polskę od północnego zachodu na południowy wschód przemieszczać się będzie front atmosferyczny, z którym związane będą opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Czekają nas też mroźne noce – temperatura miejscami spadnie, bowiem nawet poniżej -5 st. C. Nastąpi też wzrost zachmurzenie w województwach południowych, a wiatr będzie umiarkowany i porywisty w całym kraju.

 

Gdzie najcieplej w niedzielę?

 

- Temperatura w niedzielę wyniesie maksymalnie od około 1 st. C na wschodzie, do 5-7 st. C na zachodzie i Pomorzu - powiedział Szymon Ogórek.

 

Jak zaznaczył, w nocy z niedzieli na poniedziałek opady śniegu i deszczu ze śniegiem będą wędrować bardziej na południe i występować głównie w województwach południowych, a najdłużej na obszarach podgórskich. - Na pozostałym obszarze raczej powinny zaniknąć. Pojawi się za to mróz - wyjaśnił Szymon Ogórek.

 

Synoptyk dodał, że temperatura będzie wynosiła od -5 st. C do - 1 st. C na przeważającym obszarze kraju, a na obszarach pogórskich termometry pokażą -7 st. i -6 st. C. 

 

WIDEO - Prognoza pogody Polsat News

  

emi/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie