Niszczycielska seria tornad. Tysiące mieszkańców USA bez prądu

Świat
Niszczycielska seria tornad. Tysiące mieszkańców USA bez prądu
Reuters/ Brad Vance
Meteorolodzy zapowiadają na południu kraju możliwość wystąpienia kolejnych tornad, wichur i gradu

Seria niszczycielskich tornad przeszła w środę i czwartek przez południowe rejony Stanów Zjednoczonych. Żywioł niszczył domy i powalał drzewa. Dziesiątki tysięcy ludzi pozbawionych zostało dostaw energii elektrycznej.

Według władz największe zniszczenia są w stanach Alabama i Missisipi, gdzie m.in. wiele dróg zablokowały powalone drzewa. W tych dwóch stanach oraz w trzech sąsiednich odnotowano ponad 20 tornad.

 

W Luizjanie, Arkansas, Missisipi, Alabamie, Georgii i na Florydzie prądu pozbawionych zostało ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych i firm.

 

 

- To obszar kataklizmu. Powalone są drzewa. Żywioł zniszczył nam na podwórku dwa samochody – powiedział stacji CNN Raymond Barren z hrabstwa Clarke w Alabamie.

 

Zagrożenie wciąż aktualne 

 

W ślad za środowym żywiołem, zgodnie z prognozami służb meteorologicznych, w czwartek zagrożonych tornadami i burzami były 32 miliony ludzi, poczynając od stanów Ohio po południową część Florydy.

 

 

Za najbardziej narażone na niebezpieczeństwo rejony uznano Georgię, gdzie zawieszono naukę w szkołach, oraz w wschodnie części Karoliny Północnej i Karoliny Południowej. W tej ostatniej zamknięte zostały niektóre szkoły i biura. Zgodnie z przewidywaniami silne burze miały w godzinach wieczornych czasu miejscowego dotrzeć do południowej, a później środkowej części Florydy.

 

ZOBACZ: Tornado porwało psa. Wrócił do domu cały i zdrowy

 

 

Meteorolodzy zapowiadają na południu kraju możliwość wystąpienia kolejnych tornad, wichur i gradu.

laf/ PAP, polsatnews.pl, Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie