"Szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna". Brytyjski minister zdrowia zapewnia

Świat
"Szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna". Brytyjski minister zdrowia zapewnia
PAP/EPA/LUONG THAI LINH
Brytyjski minister zdrowia zapewnia, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock zapewnił we wtorek wieczorem, że szczepionka przeciw Covid-19 stworzona przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca jest bezpieczna.

- Szczepionka Oxford/AstraZeneca jest bezpieczna. Cały czas prowadzimy przegląd skutków tych szczepionek i wiemy, że szczepionka Oxford/AstraZeneca teraz ratuje życie ludzi w Wielkiej Brytanii. Więc jeśli otrzymasz wezwanie, przyjmij zastrzyk - zaapelował w brytyjskich mediach Hancock.

 

Wskazał, że jak do tej pory w całym kraju otrzymało ją ponad 10 mln osób, a o tym, że nie ma powodów do obaw, zapewniały nie tylko brytyjski regulator leków MHRA, ale też Światowa Organizacja Zdrowa (WHO) i Europejska Agencja Leków (EMA).

 

"Entuzjazm wobec szczepień jest silny"

 

Zapytany, czy istnieją jakieś doniesienia, by ludzie rezygnowali z tej szczepionki, Hancock powiedział: "Nadal mamy ogromne liczby osób zaszczepionych każdego dnia, a w rzeczywistości liczby z wczoraj były jednymi z najwyższych, jakie widzieliśmy. Entuzjazm wobec szczepień jest niewiarygodnie silny i nadal to widzimy".

 

ZOBACZ: Prof. Gut: jeśli inni nie chcą szczepionki AstraZeneca, to my kupmy, ile się da

 

Kilkanaście krajów, w tym Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania, zawiesiło w ostatnich dniach podawanie szczepionki AstraZeneca w związku z obawami, że może ona powodować zakrzepy krwi. We wtorek EMA poinformowała, że w czwartek wyda dalsze zalecenia w sprawie tej szczepionki, ale nadal stoi na stanowisku, że korzyści wynikające z jej stosowania są większe niż ryzyko skutków ubocznych. Również WHO oświadczyła, że przygląda się doniesieniom o zakrzepach krwi, ale nadal uważa, że korzyści przewyższają ryzyko.

 

"Bardzo uspokajające dowody"

 

Profesor Andrew Pollard, szef grupy naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, która opracowała szczepionkę, powiedział, że są "bardzo uspokajające dowody, iż nie ma wzrostu zjawiska zakrzepów krwi w Wielkiej Brytanii, gdzie podano większość spośród dawek, które podano do tej pory w Europie". Także firma AstraZeneca oświadczyła, że nie ma powodów do obaw, bo przeprowadzony przegląd obejmujący ponad 17 milionów osób zaszczepionych w UE i Wielkiej Brytanii nie wykazał żadnych dowodów na zwiększone ryzyko zakrzepów krwi.

 

Wcześniej również brytyjski premier Boris Johnson podkreślał, że szczepionka jest bezpieczna. - MHRA jest jednym z najsurowszych i najbardziej doświadczonych regulatorów na świecie. Nie widzi on żadnego powodu, aby przerwać program szczepień dla żadnej ze szczepionek, których obecnie używamy - powiedział.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie