Fidesz ostatecznie zrywa z EPL. Tusk komentuje

Świat
Fidesz ostatecznie zrywa z EPL. Tusk komentuje
wikimedia commons/European People's Party
Przewodniczący ugrupowania premier Węgier Viktor Orban

Po opuszczeniu grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim ugrupowanie premiera Węgier Viktora Orbana, Fidesz, opuściło również szeregi samej EPL. Fidesz przesłał w tej sprawie list do sekretarza generalnego EPL.

"Fidesz nie chce dłużej utrzymywać swojego członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej i w związku z tym rezygnuje (z niego), zgodnie z artykułem 9 statutu" - czytamy w liście przesłanym przez węgierskie ugrupowanie na ręce sekretarza generalnego EPL Antonio Lopeza-Isturiza White'a.

 

ZOBACZ: EPL przyjęła nowy regulamin. Fidesz opuszcza grupę

 

Kopię pisma zamieściła na swoim profilu na Twitterze wiceprzewodnicząca Fideszu Katalin Novak.

 

 

Do sprawy odniósł się przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.

 

"FIDESZ opuścił Chrześcijańską Demokrację. Prawdę mówiąc, opuścił ją wiele lat temu" - napisał polski polityk na Twitterze. 

 

Nowy regulamin

 

3 marca grupa EPL w PE przyjęła nowy regulamin, który pozwala na zawieszenie lub wyrzucenie z niej nie tylko europosłów, ale i całych partii. W odpowiedzi na zmianę regulaminu europosłowie Fideszu zrezygnowali z członkostwa w grupie. Fidesz nadal pozostawał jednak członkiem Europejskiej Partii Ludowej, choć jego członkostwo w tej rodzinie partyjnej było zawieszone od wiosny 2019 roku.

 

emi/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie