Solidarna Polska poprze kandydaturę Wróblewskiego na RPO

Polska
Solidarna Polska poprze kandydaturę Wróblewskiego na RPO
Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki
Na zdjęciu Bartłomiej Wróblewski

Solidarna Polska poprze kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich - poinformował minister-członek Rady Ministrów, wiceszef SP Michał Wójcik. Decyzja ta zapadła w środę na zebraniu zarządu krajowego tej partii.

W poniedziałek Wróblewski poinformował, że zdecydował się kandydować na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Zapewnił, że jeśli zostanie powołany na RPO, zagwarantuje apolityczność tej instytucji. Poinformował, że zamierza zabiegać o poparcie innych niż PiS klubów parlamentarnych.

 

ZOBACZ: Wróblewski kandydatem PiS na RPO? Senator PSL zapowiada swoje poparcie

 

Kadencja RPO Adama Bodnara upłynęła we wrześniu ub. roku, ale ponieważ parlament nie zdołał wyłonić jego następcy, nadal pełni tę funkcję.

 

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

 

Problemy z wyborem RPO

 

Parlament trzykrotnie próbował wybrać następcę Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, nie uzyskała jednak poparcia Sejmu.

 

ZOBACZ: Budka: do czwartku zapadnie decyzja w sprawie kandydata na RPO

 

Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

 

Obecnie kandydatów na RPO można zgłaszać do 19 marca.

rsr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie