Fundusz Wsparcia Kultury. Solidarna Polska poparła wniosek opozycji

Polska
Fundusz Wsparcia Kultury. Solidarna Polska poparła wniosek opozycji
PAP/Rafał Guz
Wicepremier Gliński wystąpi w Sejmie w czwartek przed północą

Sejm zdecydował, że wysłucha informacji wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego ws. procedury przyznawania rekompensat w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Wystąpienie zaplanowano na godz. 23:30. Wniosek opozycji został przyjęty dzięki głosom posłów Solidarnej Polski.

Wniosek o uzupełnienie porządku obrad Sejmu o ten punkt poparło 232 posłów, 217 było przeciw. Za wysłuchaniem informacji głosowali posłowie: KO, Lewicy, Koalicji Polskiej, Konfederacji, Kukiz'15, Polski 2050 oraz 17 posłów Solidarnej Polski. Przeciw zagłosowało 217 posłów. dwóch posłów wstrzymało się od głosu.

 

"Duże pieniądze na projekty atakujące polską historię i Polaków"

 

"Wydatkowanie środków z Funduszu Wsparcia Artystów wzbudziło wiele głosów oburzenia wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy. Mają oni prawo do informacji. Dlatego głosowaliśmy za jawnością. Nasze wątpliwości budzą też inf. art. "Przemysł pogardy" w "Do Rzeczy" - czytamy w oświadczeniu Solidarnej Polski.

 

Później Solidarna Polska dodała na Twitterze: "Zjednoczona Prawica trwa. To wartość. Dlatego musimy dbać o nasz program - są medialne informacje o przekazywaniu dużych pieniędzy na projekty atakujące polską historię i Polaków - wyborcy mają prawo do rzetelnej informacji".

 

Wpis na ten temat zamieścił także polityk SP Sebastian Kaleta. "Nie rozumiemy decyzji o utajnieniu drugiej listy beneficjentów w sytuacji gdy wydatkowanie pierwszej transzy wzbudziło takie kontrowersje. Dobrze, że wicepremier Piotr Gliński będzie mógł przedstawić informację o wydatkowaniu środków z Funduszu na posiedzeniu Sejmu" - napisał na Twitterze.

 

ZOBACZ: "Opozycyjne kłamstwo VAT-owskie". Wystąpienie premiera Morawieckiego w Sejmie

 

Inny z posłów Solidarnej Polski, Janusz Kowalski stwierdził w swoim wpisie na Twitterze, iż "w związku z dużą ilością informacji o możliwym szerokim finansowaniu projektów lub organizacji antypolskich" zgodzili się, że w interesie Zjednoczonej Prawicy jest wyjaśnienie tych wątpliwości.

 

"Uważamy, że jawność, przejrzystość finansowania jest bardzo istotna, dlatego posłowe Solidarnej Polski zdecydowali o takim głosowaniu. Zjednoczona Prawica to duża wartość, a przekazywanie pieniędzy wielkim organizacjom antypolskim należy wyjaśnić" - powiedział PAP poseł Solidarnej Polski Jacek Ozdoba. 

 

"Opozycja i Solidarna Polska za wysłuchaniem informacji ministra Glińskiego ws. Funduszu Wsparcia Kultury na tym posiedzeniu. Chętnie posłuchamy pana ministra, który od 10 grudnia nie odpowiada na moje pismo o udostępnienie ostatecznej listy beneficjentów FWK" - napisała na Twitterze wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO).

jo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie