Oszustwo metodą "na szczepienia". 92-latek został okradziony

Polska
Oszustwo metodą "na szczepienia". 92-latek został okradziony
zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
Śląskie: 92-latek okradziony pod pozorem wywiadu lekarskiego przed szczepieniem

Policjanci z Tarnowskich Gór poszukują mężczyznę i kobietę, którzy podając się za pracowników przychodni lekarskiej okradli 92-letniego mieszkańca miasta pod pozorem przeprowadzenia w jego mieszkaniu wywiadu przed szczepieniem przeciwko COVID-19. Złodzieje zabrali seniorowi 2,5 tys. zł.

Jak podała w środę tarnogórska komenda, w poniedziałek rano do mieszkania 92-latka przyszły dwie osoby, podające się za pracowników przychodni lekarskiej, którzy mieli rzekomo przeprowadzić wywiad przed szczepieniem.

 

ZOBACZ: Straciła przez "amerykańskiego żołnierza" ponad 170 tys. zł

 

"Mężczyzna przedstawił się jako lekarz i to on prowadził wywiad z seniorem. Kobieta, która mu towarzyszyła, tylko stała i obserwowała pomieszczenia. Po wywiadzie »lekarz« powiedział seniorowi, że należy mu się jednorazowy zasiłek w kwocie tysiąca złotych, jednak zanim senior miał go dostać, musiał rozmienić pieniądze, ponieważ » pan doktor« nie miał odpowiednich banknotów" - opisują policjanci.

Pokazał, gdzie trzyma oszczędności 

92-latek wskazał miejsce, w którym przechowuje pieniądze. Kiedy złodzieje już wiedzieli, gdzie znajduje się gotówka, zmienili wersję i powiedzieli tarnogórzaninowi, że pieniądze dostanie przelewem. Fałszywi pracownicy przychodni pożegnali się z seniorem i opuścili mieszkanie, twierdząc, że muszą odwiedzić kolejnych mieszkańców. Po wyjściu gości 92-latek zorientował się, że został okradziony. Z miejsca, w którym przechowywał pieniądze, zniknęło 2,5 tys. zł.

 

ZOBACZ: Staruszek oszukany na kryptowalutach, stracił ponad 60 tys. zł

 

Policja przypomina, że złodzieje i oszuści stosują przeróżne sposoby, by w szybki sposób wyłudzić gotówkę - od popularnej metody "na wnuczka" po bardziej wyrafinowane oszustwa z udziałem rzekomych policjantów, pracowników energetyki lub wodociągów. "Oszuści ciągle jednak modyfikują metody swojego działania. Pomimo licznych apeli policjantów i akcji profilaktycznych mających na celu ostrzeżenie przed oszustami, nadal odnotowuje się takie przypadki. Zaniepokojeni ludzie, którzy obawiają się zarażenia koronawirusem, aktualnie mogą stać się łatwo ofiarą takich oszustw" - przypominają mundurowi z Tarnowskich Gór, apelując do starszych osób o rozwagę i zwracanie się w takich sytuacjach o pomoc do bliskich lub sąsiadów.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie