ME 2021. UEFA nie chce turnieju bez kibiców, nie wyklucza zmian gospodarzy meczów

Świat
ME 2021. UEFA nie chce turnieju bez kibiców, nie wyklucza zmian gospodarzy meczów
flickr/Balkan Photos
UEFA nie chce, aby mecze były rozgrywane przy pustych trybunach

UEFA nie chce, aby mistrzostwa Europy były rozgrywane bez publiczności i może wycofać mecze z niektórych z 12 miast-gospodarzy, jeśli nie będą one mogły przyjąć kibiców - potwierdziło francuskiej agencji AFP źródło w Europejskiej Unii Piłkarskiej.

W niedzielę szef UEFA Aleksander Ceferin oświadczył w wywiadzie dla chorwackiej gazety "Sportske Novosti", że mecze przełożonych o rok wskutek pandemii mistrzostw Europy "nie będą rozgrywane przy pustych trybunach". - Wszyscy gospodarze będą musieli zagwarantować obecność kibiców - podkreślił.

 

Niepokój w Niemczech

 

Do tej pory UEFA oficjalnie pracowała nad czterema scenariuszami organizacji spotkań: na pełnych stadionach, przy obecności kibiców między 50-100 proc. bądź 20-30 proc. pojemności trybun oraz całkiem bez kibiców.

 

ZOBACZ: Szef UEFA: mamy plan A, B i C, ale musimy czekać

 

Ostatnie wypowiedzi Ceferina i innych przedstawicieli UEFA wywołały niepokój m.in. w Niemczech.

 

"Wycofanie się Monachium nigdy nie było i nie jest brane pod uwagę" - poinformował w środę niemiecki komitet organizacyjny. Stolica Bawarii ma być gospodarzem czterech spotkań.

 

"W obecnej sytuacji nie można ocenić, czy poziom zakażeń pozwoli widzom przyjść na stadiony w czerwcu, czy nie. Ale jasne jest, że przy aktualnych przepisach tego typu zgromadzenia są niedozwolone" - skomentował burmistrz Monachium Dieter Reiter.

 

"Świat piłki oderwany od rzeczywistości"

 

Głos zabrała także przewodnicząca Komisji Sportu w Bundestagu Dagmar Freitag. Uznała ona żądanie UEFA jako "bezpodstawne i nieodpowiedzialne", a UEFA "po raz kolejny pokazała, w jakim stopniu równoległy świat piłki nożnej jest oderwany od rzeczywistości".

 

ZOBACZ: Igrzyska w Tokio bez zagranicznych kibiców. Japoński rząd podał powód

 

Mistrzostwa Europy z udziałem 24 reprezentacji w 12 różnych krajach były pomysłem m.in. poprzedniego szefa UEFA Michela Platiniego. Zaplanowana pierwotnie na 2020 rok impreza miała być pod tym względem wyjątkowa i w tej formule odbyć się po raz pierwszy.

 

Z uwagi na pandemię COVID-19 UEFA zdecydowała jednak o przełożeniu turnieju o rok - obecny termin to od 11 czerwca do 11 lipca.

 

Gdzie zostaną rozegrane spotkania?

 

Spotkania mają zostać rozegrane w: Rzymie (mecz otwarcia), Baku, Glasgow, Dublinie, Bilbao, Amsterdamie, Kopenhadze, Monachium, Sankt Petersburgu, Bukareszcie, Budapeszcie oraz Londynie, gdzie na Wembley odbędą się półfinały i finał.

 

Polska wystąpi w grupie E, a jej rywalami będą kolejno Słowacja, Hiszpania i Szwecja. Pierwsze i trzecie spotkanie zaplanowano w Dublinie, a drugie w Bilbao.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie