Igrzyska w Tokio bez zagranicznych kibiców. Japoński rząd podał powód

Świat
Igrzyska w Tokio bez zagranicznych kibiców. Japoński rząd podał powód
PAP/EPA/JUAN IGNACIO RONCORONI
Zaplanowana na 2020 r. rywalizacja olimpijska została przełożona ze względu na Covid-19

Rząd Japonii zdecydował, że tegoroczne igrzyska w Tokio odbędą się bez udziału zagranicznych kibiców - poinformowała agencja Kyodo. Powodem są obawy związane z pandemią koronawirusa.

Kyodo powołuje się na "przedstawicieli władz znających sprawę", którzy wypowiedzieli się anonimowo. Oficjalnie decyzja ma zostać ogłoszona jeszcze w marcu, po zdalnym spotkaniu z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim.

 

Decyzja rządu jest odpowiedzią na obawy społeczeństwa oraz fakt, że pojawiają się nowe, bardziej zaraźliwe odmiany koronawirusa.

 

Z opublikowanej w poniedziałek ankiety przeprowadzonej przez dziennik "Yomiuri" wynika, że tylko 18 procent Japończyków zgodziłoby się na dopuszczenie fanów z innych krajów na igrzyska w Tokio. Innego zdania jest aż 77 procent respondentów.

 

Rywalizacja olimpijska została przełożona ze względu na Covid-19

 

Japonia nie została mocno dotknięta przez pandemię. W kraju mającym ponad 125 mln mieszkańców odnotowano 440 tys. przypadków zachorowań i 8,2 tys. zgonów. Dla porównania w 38-milionowej Polsce stwierdzono 1,8 mln zachorowań i 45 tys. zgonów.

 

Bez udziału jakichkolwiek kibiców ma się odbyć ceremonia inicjująca sztafetę z ogniem olimpijskim, która zaplanowana jest na 25 marca.

 

Rywalizacja olimpijska została przełożona ze względu na Covid-19 z 2020 na 2021 rok; ma się odbyć w terminie 23 lipca – 8 sierpnia.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie