Szef UEFA: mamy plan A, B i C, ale musimy czekać

Świat
Szef UEFA: mamy plan A, B i C, ale musimy czekać
PAP/EPA/LAURENT GILLIERON

Prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej Aleksander Ceferin powiedział, że UEFA ma plan A, B i C na dokończenie sezonu. Według niego rozgrywki można wznowić w połowie maja, w czerwcu lub nawet pod koniec czerwca. - Na razie jednak nikt nie wie, kiedy skończy się pandemia - podkreślił.

W wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi "La Repubblica" Ceferin przyznał, że są gotowe różne scenariusze na dokończenie obecnego sezonu piłkarskiego w Europie. Wszystko jednak zależy od sytuacji z koronawirusem.

 

- Nikt nie wie, kiedy skończy się pandemia. Mamy plan A, B lub C, utrzymujemy kontakt z ligami, klubami, stworzyliśmy grupę roboczą. Musimy czekać, tak jak wszystkie inne sektory - powiedział Słoweniec.

 

ZOBACZ: Epidemia koronawirusa. Gwiazdy piłki nożnej z przesłaniem do kibiców

 

Zapytany o możliwe opcje wznowienia sezonu piłkarskiego, Ceferin odpowiedział: rozpoczęcie ponownie w połowie maja, w czerwcu lub nawet pod koniec czerwca.

 

- Jeśli nam się wówczas nie powiedzie, sezon prawdopodobnie nie zostanie już zakończony - dodał. 

 

"Nie możemy mieć ostatecznego planu"

 

Jak przyznał, jest nawet propozycja zakończenia obecnego sezonu na początku następnego, który w takim przypadku zacząłby się nieco później.

 

- Nie wiedząc jednak, kiedy skończy się pandemia, nie możemy mieć ostatecznego planu - dodał.

 

W wyniku rozprzestrzeniającego się koronawirusa UEFA postanowiła niedawno przełożyć na 2021 rok mistrzostwa Europy w 12 krajach, dzięki czemu stworzono możliwość dłuższego sezonu ligowego i pucharowego.

 

ZOBACZ: Piłkarz uciekł z Hiszpanii w obawie przed epidemią. Klub chce go ukarać

 

Na razie jednak nie odbywają się praktycznie żadne rozgrywki piłkarskie, z wyjątkiem trwającej rywalizacji na Białorusi.

 

W Polsce rozgrywki zostały wstrzymane co najmniej do 26 kwietnia.

 

Prezes PZPN Zbigniew Boniek w piątkowym wywiadzie stwierdził, że "dopóki będzie szansa grać, należy ją jak najbardziej wykorzystać". Jego zdaniem jednak lipiec to już raczej za późny termin, choćby z uwagi na kolejny sezon.

 

- Moim zdaniem graniczną datą na dokończenie obecnych rozgrywek w Polsce jest 28 czerwca - stwierdził Boniek.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie