Korea Płd. Kobieta zmarła po przyjęciu szczepionki AstraZeneca. Miała zakrzepy krwi

Świat
Korea Płd. Kobieta zmarła po przyjęciu szczepionki AstraZeneca. Miała zakrzepy krwi
PAP/EPA/LUONG THAI LINH
Szczepienia preparatem firmy AstraZeneca wstrzymało około 20 państw europejskich, w tym Niemcy, Francja i Włochy

Służby medyczne Korei Płd. potwierdziły, że kobieta, która zmarła po szczepieniu preparatem firmy AstraZeneca, miała zakrzepy krwi, ale ich zdaniem jej śmierć nie była związana ze szczepionką przeciw Covid-19. Szczepienia tym specyfikiem będą kontynuowana – ogłosiły w środę władze.

Koreańska Agencja Kontroli Chorób (KDCA) podkreśliła w komunikacie, że nie ma dowodów sugerujących związek pomiędzy szczepionką na Covid-19 brytyjsko-szwedzkiego koncernu a doniesieniami o zakrzepach krwi u niektórych zaszczepionych nią pacjentów.

 

W Korei Płd. zgłoszono 16 zgonów wśród osób, które otrzymały preparat firmy AstraZeneca, ale władze oceniły wstępnie, że ich śmierć nie była związana ze szczepieniami. Do środy specyfik podano w kraju 570 tys. osób.

 

"Od dawna cierpiała na choroby współistniejące"

 

KDCA potwierdziła, że u jednej ze zmarłych osób wystąpiły zakrzepy krwi. Według agencji do śmierci kobiety w wieku 60-70 lat, która leczyła się na choroby przewlekłe, doprowadziły prawdopodobnie zapalenie płuc i nagłe zatrzymanie krążenia, niezwiązane ze szczepieniem.

 

"Od dawna cierpiała na choroby współistniejące" – zaznaczył na konferencji prasowej przedstawiciel KDCA Kim Dzung Kon. Dodał, że przeprowadzona zostanie sekcja zwłok zmarłej.

 

ZOBACZ: "Szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna". Brytyjski minister zdrowia zapewnia

 

Szczepienia preparatem firmy AstraZeneca wstrzymało około 20 państw europejskich, w tym Niemcy, Francja i Włochy, w oczekiwaniu na wyniki dochodzenia w sprawie doniesień o zakrzepach – podkreśla południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

 

Prezydent zaszczepi się AstraZenecą 

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciła we wtorek kontynuację szczepień tym specyfikiem. Europejska Agencja Leków (EMA) zapowiedziała wydanie zaleceń w tej sprawie w czwartek.

 

W Korei Płd. szczepienia preparatem firmy AstraZeneca rozpoczęły się pod koniec lutego. Początkowo władze zezwoliły tylko na podawanie tej szczepionki osobom dorosłym do 64. roku życia, ale w ubiegłym tygodniu zapowiedziano, że od 23 marca będą ją otrzymywać również osoby starsze.

 

ZOBACZ: Samorząd lekarski i ministerstwo podzielone w sprawie uproszczonego zatrudniania medyków

 

Według zapowiedzi 23 marca szczepionkę firmy AstraZeneca ma przyjąć 68-letni prezydent Korei Płd. Mun Dze In oraz jego 67-letnia żona Kim Dzung Suk. Pierwsza para będzie miała pierwszeństwo, ponieważ Mun planuje udział w szczycie przywódców państw G7, który ma się odbyć w czerwcu w Wielkiej Brytanii.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie