Poznań. Miasto chciało upiększyć Stary Rynek. Nikt nie zgłosił się do przetargu
Mimo wydłużenia terminu składania ofert do 12 marca, nie wpłynęła do tego czasu żadna oferta, co nie pozwala jeszcze zamknąć procedury wyłonienia wykonawcy prac rewaloryzacji płyty Starego Rynku – poinformowała we wtorek spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Spółka przypomniała, że poznański Stary Rynek to historyczne miejsce ważne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, dlatego jedną z ważniejszych przygotowywanych aktualnie inwestycji jest odnowa tej przestrzeni, poprawiająca m.in. komfort poruszania się.
- Pod koniec ubiegłego roku spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie wszczęła procedurę przetargową, która miała wyłonić projektanta i wykonawcę rewaloryzacji płyty Starego Rynku oraz przekształcenia ulicy Jana Baptysty Quadro w pasaż kultury. Mimo wydłużenia terminu składania ofert do 12 marca, nie wpłynęła do tego czasu żadna oferta, co nie pozwala jeszcze zamknąć procedury wyłonienia wykonawcy prac – podała spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Jak podkreślił wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie Marcin Gołek, „żadna firma nie przedstawiła oferty, w dalszym ciągu jesteśmy więc w trakcie procedury przetargowej”.
"Sprawdzamy również inne drogi wyboru"
- Szukamy rozwiązania najkorzystniejszego dla inwestycji. Może to być powtórzenie postępowania, ale sprawdzamy również jakie inne drogi wyboru wykonawcy daje nam prawo zamówień publicznych – zaznaczył.
ZOBACZ: Czy da się "wypocić" raka? Wyniki poznańskich naukowców mogą zaskoczyć
Dodał, że pierwotny termin składania ofert został przesunięty m.in. w związku z odwołaniem jednego z potencjalnych wykonawców do Krajowej Izby Odwoławczej. Konieczne było oczekiwanie na orzeczenie KIO w tej sprawie, które ostatecznie oddaliło odwołanie, niemniej rozciągnęło to procedurę w czasie.
Co zmieni się na Starym Rynku?
Do tej pory spółka PIM porozumiała się z podmiotami zarządzającymi instalacjami podziemnymi w sprawie wykorzystania przez nie przebudowy starorynkowej płyty na realizację planów inwestycyjnych w tym rejonie. Trwają tam również badania archeologiczne.
Spółka podała, że termin rozpoczęcia prac budowlanych będzie można określić po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu z nim umowy. W ramach inwestycji powstać ma nowa konstrukcja i nawierzchnia Starego Rynku, ulic przyległych, ciągów pieszych i chodników. Teren objęty rewaloryzacją pokryć ma kamienna kostka i płyty kamienne.
Na Starym Rynku pojawić się mają także klomby z drzewami, wertykalny ogród na zachodniej ścianie Galerii Arsenał, a także nowe ławki i siedziska. Na ul. Jana Baptysty Quadro powstanie z kolei Pasaż Kultury, który ma być miejscem wydarzeń kulturalnych dysponującym m.in. mobilną sceną i składanym zadaszeniem.
Czytaj więcej