Poznań. Miasto chciało upiększyć Stary Rynek. Nikt nie zgłosił się do przetargu

Polska
Poznań. Miasto chciało upiększyć Stary Rynek. Nikt nie zgłosił się do przetargu
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/12019
W ramach inwestycji powstać ma nowa konstrukcja i nawierzchnia Starego Rynku, ulic przyległych, ciągów pieszych i chodników.

Mimo wydłużenia terminu składania ofert do 12 marca, nie wpłynęła do tego czasu żadna oferta, co nie pozwala jeszcze zamknąć procedury wyłonienia wykonawcy prac rewaloryzacji płyty Starego Rynku – poinformowała we wtorek spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Spółka przypomniała, że poznański Stary Rynek to historyczne miejsce ważne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, dlatego jedną z ważniejszych przygotowywanych aktualnie inwestycji jest odnowa tej przestrzeni, poprawiająca m.in. komfort poruszania się.

 

- Pod koniec ubiegłego roku spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie wszczęła procedurę przetargową, która miała wyłonić projektanta i wykonawcę rewaloryzacji płyty Starego Rynku oraz przekształcenia ulicy Jana Baptysty Quadro w pasaż kultury. Mimo wydłużenia terminu składania ofert do 12 marca, nie wpłynęła do tego czasu żadna oferta, co nie pozwala jeszcze zamknąć procedury wyłonienia wykonawcy prac – podała spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie.

 

Jak podkreślił wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie Marcin Gołek, „żadna firma nie przedstawiła oferty, w dalszym ciągu jesteśmy więc w trakcie procedury przetargowej”.

 

"Sprawdzamy również inne drogi wyboru"

 

- Szukamy rozwiązania najkorzystniejszego dla inwestycji. Może to być powtórzenie postępowania, ale sprawdzamy również jakie inne drogi wyboru wykonawcy daje nam prawo zamówień publicznych – zaznaczył.

 

ZOBACZ: Czy da się "wypocić" raka? Wyniki poznańskich naukowców mogą zaskoczyć

 

Dodał, że pierwotny termin składania ofert został przesunięty m.in. w związku z odwołaniem jednego z potencjalnych wykonawców do Krajowej Izby Odwoławczej. Konieczne było oczekiwanie na orzeczenie KIO w tej sprawie, które ostatecznie oddaliło odwołanie, niemniej rozciągnęło to procedurę w czasie.

 

Co zmieni się na Starym Rynku?

 

Do tej pory spółka PIM porozumiała się z podmiotami zarządzającymi instalacjami podziemnymi w sprawie wykorzystania przez nie przebudowy starorynkowej płyty na realizację planów inwestycyjnych w tym rejonie. Trwają tam również badania archeologiczne.

 

Spółka podała, że termin rozpoczęcia prac budowlanych będzie można określić po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu z nim umowy. W ramach inwestycji powstać ma nowa konstrukcja i nawierzchnia Starego Rynku, ulic przyległych, ciągów pieszych i chodników. Teren objęty rewaloryzacją pokryć ma kamienna kostka i płyty kamienne.

 

Na Starym Rynku pojawić się mają także klomby z drzewami, wertykalny ogród na zachodniej ścianie Galerii Arsenał, a także nowe ławki i siedziska. Na ul. Jana Baptysty Quadro powstanie z kolei Pasaż Kultury, który ma być miejscem wydarzeń kulturalnych dysponującym m.in. mobilną sceną i składanym zadaszeniem.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie