Czy da się "wypocić" raka? Wyniki poznańskich naukowców mogą zaskoczyć

Polska
Czy da się "wypocić" raka? Wyniki poznańskich naukowców mogą zaskoczyć
Polsat News
Uczestniczki programu podkreślają, że dzięki regularnej aktywności fizycznej lepiej przechodzą chemioterapię

Zabiegaj i wypoć raka - przekonują poznańscy naukowcy. Jako pierwsi w Polsce sprawdzają, czy sport pomaga w walce z chorobą. Wyniki są zaskakujące: kobiety, które w trakcie leczenia trenują siłowo i biegają, skuteczniej pokonują raka.

Specjaliści z Wielkopolskiego Centrum Onkologii, którzy prowadzą projekt od roku, zaprosili do badania 30 kobiet zmagających się z rakiem piersi. Nie mają oni wątpliwości, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na stan zdrowia uczestniczek.

 

ZOBACZ: Innowacyjna terapia leczenia raka. Pokonała nowotwór własnymi komórkami

 

Do projektu zaproszono kobiety poniżej 40. roku życia, które przechodzą już chemioterapię, ale nie miały jeszcze operacji. Panie dwa razy w tygodniu intensywnie ćwiczą pod okiem fizjoterapeutów.

 

Trening pomaga łatwiej przejść przez leczenie

 

- Badanie jest przeprowadzane wśród młodych chorych, które w trakcie chemioterapii przedoperacyjnej mają okazję trenować u nas w centrum. Jest to nadzorowany przez fizjoterapeutę intensywny trening. Tłumaczymy chorym, że poprawia to ich rokowania, ale także pozwala łatwiej przejść przez zaplanowane leczenie, zmniejsza objawy związane z menopauzą i poprawia jakość życia - powiedziała Polsat News Joanna Kufel-Grabowska, lekarka z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

 

Wideo: Zobacz materiał Polsat News na temat poznańskiego programu

  

Lekarze nie mają wątpliwości, że jakość życia pacjentek się poprawia, ale przede wszystkim same uczestniczki programu podkreślają, że dzięki regularnej aktywności fizycznej lepiej przechodzą chemioterapię.

 

Pacjentki doceniają rezultaty

 

- Mniej się męczę. Te początki, jak zaczęłam ćwiczyć, to się pokryło z pierwszą chemią. Czułam szybsze "zmęczenie materiału". Teraz widzę, że takie codzienne czynności mniej mnie męczą. Mimo tej chemii, mimo tego leczenia, jest taka jakaś lepsza kondycja, można tak powiedzieć - powiedziała pani Beata, uczestniczka programu.

 

ZOBACZ: "Ona by tak chciała". Chory na raka 16-latek nagrał piosenkę, by dodać otuchy innym pacjentom

 

Badania pokazują, że liczba zachorowań na raka piersi wśród młodych kobiet rośnie. W samej Wielkopolsce w ciągu ostatnich 20 lat w grupie wiekowej od 20. do 29. roku życia zachorowalność wzrosła aż sześciokrotnie, a od 30. do 39. - dwukrotnie.

 

Jak podkreślają specjaliści, w tym wieku kobiety są najbardziej narażone na psychiczne konsekwencje związane z zachorowaniem na nowotwory. Często badają się one w związku z planami macierzyńskimi i to właśnie wtedy okazuje się, że wykryto u nich nowotwór.

bia/msl/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie