Utonął 13-letni chłopiec, wszedł z kolegami na taflę kruchego lodu

Polska
Utonął 13-letni chłopiec, wszedł z kolegami na taflę kruchego lodu
pixabay/zdj. ilustracyjne
Policja ostrzega przed wchodzeniem na kruchy lód

Pod trzema chłopcami w wieku 12 i 13 załamał się lód na zbiorniku wodnym w Zgodzie koło Jarosławia (woj. podkarpackie). Dwóm młodszym chłopcom udało się wyjść na brzeg, 13-latka z wody wyciągnęli strażacy. Mimo reanimacji życia chłopca nie udało się uratować.

Jak poinformowała w niedzielę jarosławska policja, do tragedii doszło w sobotę wieczorem. Policja została zaalarmowana, że na zbiorniku wodnym w miejscowości Zgoda pod trzema chłopcami załamał się lód. Gdy na miejsce przybyli mundurowi w rejonie zbiornika znajdowały się już służby ratownicze.

 

Według wstępnych ustaleń, trzech nastoletnich mieszkańców powiatu jarosławskiego weszło około godz. 18 na lód na stawie.

 

ZOBACZ: Pod dziewczynkami złamał się lód. Nie żyje mężczyzna, który próbował je ratować

 

- Na miejscu zdarzenia policjanci ustalili, że w sobotę przed godziną 18 trzech nastolatków weszło na taflę lodu. Pod ich ciężarem lód załamał się, wszyscy wpadli do wody. Jeden 12-latek o własnych siłach wydostał się, pomógł też wyjść innemu 12-latkowi - powiedziała aspirant sztabowa Anna Długosz z Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu.

 

- Chłopiec próbował też wydostać 13-latka, jednak ten zniknął pod powierzchnią - powiedziała asp. szt. Anna Długosz.

 

WIDEO - Nastoletni chłopcy chodzili po lodzie, który załamał się pod ich ciężarem

  

 

"Na taki lód nie wolno wchodzić"

 

Policja poinformowała, że strażacy, którzy przyjechali na miejsce zeszli na lód z łodzią ratowniczą. Zobaczyli poszukiwanego nastolatka i wyciągnęli go na brzeg. Na miejscu została podjęta reanimacja, po czym chłopiec został przetransportowany do szpitala. "Niestety jego życia nie udało się uratować" - przekazała policja.

 

- Strażacy natychmiast zwodowali łódź ratowniczą i w kombinezonach ochronnych oraz kamizelkach ratowniczych, podpłynęli w miejsce wskazane przez osoby przebywające na brzegu. Odnaleźli tam nieprzytomnego chłopca, który był w głębokiej hipotermii. Szybko przetransportowano go na brzeg, gdzie przekazano go Zespołowi Ratownictwa Medycznego, który natychmiast podjął czynności reanimacyjne - powiedział Waldemar Czernysz z Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu.

 

ZOBACZ: Pod 12-latkiem załamał się lód. Chłopiec dryfował na krze

 

Trwa wyjaśnianie przyczyn i okoliczności zdarzenia.

 

Policja przypomina, że na skutek ocieplenia pokrywa lodowa na zamarzniętych zbiornikach wodnych gwałtownie stopniała, lód stał się kruchy i niebezpieczny. "Na taki lód w żadnym wypadku nie wolno wchodzić" - alarmuje policja.

rsr/hlk/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie