Apartament Obajtka. Kolejne doniesienia mediów i reakcja PKN Orlen

Polska
Apartament Obajtka. Kolejne doniesienia mediów i reakcja PKN Orlen
Polsat News

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, miał otrzymać niemal 1 mln zł zniżki na zakup mieszkania. W tym samym roku państwowy koncern miał zostać "sponsorem strategicznym" piłkarskiej akademii, w której działa deweloper. - Artykuł zawiera manipulacje i kłamstwa - odpowiada państwowa firma.

W niedzielę "Gazeta Wyborcza" podała, że Daniel Obajtek zapłacił 1,3 mln zł za 197-metrowe mieszkanie "w prestiżowej części Warszawy". Chodzi o osiedle Awangarda na Bemowie. Zdaniem dziennikarzy, prezes PKN Orlen zapłacił 6,9 tys. zł za metr kwadratowych zamiast 12,5 tys. zł wynikające z cennika.

 

"GW" przekazała, że Obajtek kupił apartament w 2018 roku wraz z partnerką, która od kilku lat zasiada w radach nadzorczych spółek państwowych. Dziennik dodał, że w tym samym roku Orlen został "sponsorem strategicznym" akademii piłkarskiej Beniaminek w Krośnie.

 

ZOBACZ: KO: domagamy się wstrzymania fuzji Orlenu i Lotosu. Obajtek komentuje

 

Jak przypomniała "Wyborcza", w szkółce działa prezes Profbudu Paweł Malinowski - firmy, która wybudowała Awangardę.

 

Orlen: artykuł zawiera manipulacje i kłamstwa

 

Doniesienia dziennikarzy skomentował PKN Orlen. Według spółki, artykuł zawiera "manipulacje i kłamstwa". Koncern zapewnia, że nie został sponsorem akademii piłkarskiej, o której napisała gazeta.

 

"Stroną umowy jest jest Stowarzyszenie Akademia Piłkarska Beniaminek Krosno. W jego władzach nie zasiada przedstawiciel żadnego z kilkunastu sponsorów" - zapewnił koncern.

 

Zdaniem państwowej firmy, każda jej umowa sponsoringowa "jest realizowana w oparciu o restrykcyjne procedury regulujące zakup i rozliczanie tego typu usług".

 

Koncern potwierdził, że wśród wspieranych przez niego akademii jest m.im. ta z Krosna, jako "jedna z najlepszych w kraju". Jak przypomniał Orlen, w okolicach tego miasta (np. w Jedliczu - red.) prowadzi on działalność biznesową.

 

ZOBACZ: Budka: obrona Obajtka przez prezydenta jest groteskowa

 

"Łączenie naszego zaangażowania w sponsoring sportowy, który ma wieloletnią tradycję, z niepopartymi faktami i insynuacjami jest nadużyciem" - uznało przedsiębiorstwo.

 

Deweloper: im większe mieszkanie tym niższa cena za metr kw.

 

Głos zabrał również Profbud. "Na rynku nowych mieszkań występuje następująca zależność: im większe mieszkanie, tym cena lokalu za m kw. jest niższa" - uznał.

 

Profbud wskazał raporty firmy Emmerson Evaluation czy NBP, w których przedstawiono średnie ceny mieszkań w Warszawie. "W 2018 r. ceny nowych mieszkań na Bemowie wynosiły średnio 7 tys. zł za m kw." - zauważył deweloper.

 

"Profbud Arena, ówczesna Hala Krosno powstała w 2015 r. Profbud sponsorem Beniaminka jest od 2013 r., kiedy zaczęliśmy realizować turniej piłkarski dla dzieci" - stwierdził.

wka/msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie