Stany Zjednoczone. Gubernator stanu Arkansas podpisał ustawę zakazującą aborcji

Świat
Stany Zjednoczone. Gubernator stanu Arkansas podpisał ustawę zakazującą aborcji
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/Ronile
Przeciwnicy tego przepisu zamierzają go zaskarżyć zanim wejdzie w życie, co może nastąpić latem

Gubernator stanu Arkansas Asa Hutchinson podpisał we wtorek ustawę, która praktycznie zabrania wykonywania aborcji, wyjąwszy sytuacje, w której ciąża zagraża życiu kobiety. Przeciwnicy tego przepisu zamierzają go zaskarżyć zanim wejdzie w życie, co może nastąpić latem.

Gubernator wyraził jednak zastrzeżenia do obecnego kształtu ustawy, która zakazuje aborcji nawet wtedy, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa.

 

Projekt ustawy forsowany był przecz Republikanów, którzy liczą na to, że dzięki zmianie przepisów stanowych sprawą aborcji ponownie zajmie się Sąd Najwyższy, do którego trzech konserwatywnych sędziów mianował były prezydent Donald Trump - pisze Associated Press.

 

W lutym ustawę, która praktycznie zabrania wykonywania aborcji, podpisał gubernator Karoliny Południowej Henry McMaster.

 

ZOBACZ: Niemiecki konstytucjonalista: orzeczenie polskiego TK w sprawie aborcji jest słuszne

 

Amerykański Sąd Najwyższy orzekł w 1973 roku, że prawo kobiety do przeprowadzania aborcji wynika z praw gwarantowanych przez konstytucję USA. Aborcja na terenie całych Stanów Zjednoczonych jest więc legalna.

 

Poszczególne stany wprowadzają jednak ustawy ograniczające możliwość przerywania ciąży, które są później zaskarżane do sądów. Sąd w Iowa już w 2019 roku odrzucił jako niekonstytucyjną ustawę wprowadzającą w tym stanie przepisy zbliżone do restrykcji wprowadzonych w Arkansas i Karolinie Południowej

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie