"Nie wybrzydzajmy w kwestii szczepionek. Najważniejsze, by przyjąć preparat"

Polska
"Nie wybrzydzajmy w kwestii szczepionek. Najważniejsze, by przyjąć preparat"
Polsat News
Prof. Piotr Rzymski, biolog medyczny z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

- Wszystkie cztery autoryzowane na terenie Unii Europejskiej szczepionki mają wysoki stopień skuteczności. Są one dobrym orężem w walce z pandemią - podkreślił w programie "Gość Wydarzeń prof. Piotr Rzymski, biologi medyczny z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Nie wybrzydzajmy w kwestii producenta, ważne, żeby się zaszczepić - dodał.

- Nie wybrzydzajmy. Jeżeli będziemy znali termin szczepienia, nie jest istotne jakim preparatem zostaniemy zaszczepieni. Istotne jest to, żebyśmy to zrobili - mówił prof. Rzymski. 

 

ZOBACZ: Dworczyk: żadne instytucje nie wydały rekomendacji, by wycofać szczepionkę AstraZeneca

 

- W badaniach klinicznych preparatu AstraZeneki nie obserwowano incydentów zakrzepowo-zatorowych. 22 przypadki na 3 mln zaszczepionych to częstość, która nie odbiega od częstości tego typu incydentów w ogólnej populacji. Tej sytuacji przyglądają się instytucje regulatorowe, w tym Europejska Agencja Leków, która konkluduje, że nie ma mowy o związku przyczynowo-skutkowym, ale o korelacji - mówił prof. Rzymski odnosząc się do przypadkach powstawania zakrzepów krwi u niewielkiego odsetka zaszczepionych preparatem AstraZeneki, co spowodowało pojawienie się o obaw o bezpieczeństwo stosowania tego produktu. 

 

"Reguła nadmiernej ostrożności"

 

- Nałożyły się w czasie dwa zdarzenia. Nie mylmy zwykłej korelacji z ciągiem przyczynowo-skutkowym. To złota zasada nauki - podkreślił. 

 

Pytany o decyzje o wstrzymaniu szczepień tym preparatem w niektórych krajach prof. Rzymski wskazał, że "zgodnie z obecną wiedzą było to nieuzasadnione". - Rozumiem, że zastosowano regułę nadmiernej ostrożności - dodał. 

 

ZOBACZ: Włochy chcą wyszczepić obywateli do lata

 

- Gdybym na obiad zjadł łososia, a po tym obiedzie wystąpiłby u mnie zator płucny to nie znaczy, że łosoś jest odpowiedzialny za ten incydent i w całym kraju należy wstrzymać sprzedaż - mówił prof. Rzymski. 

 

Wideo: czy zwyciężymy z pandemią koronawirusa? 

  

- Korzyść ze szczepienia jakimkolwiek preparatem w tym AstraZeneką jest ogromna - zaznaczył. 

 

Pytany o szczepionki z Chin czy z Rosji, które nie są autoryzowane przez Europejską Agencję Leków prof. Rzymski mówił, że powinniśmy najpierw wiedzieć czy ta szczepionka jest skuteczna. - Nie mamy danych z trzeciej fazy badań klinicznych, a jest ona testem bojowym dla szczepionki, który pozwala ocenić profil bezpieczeństwa na bardzo dużej grupie uczestników - wyjaśnił.

 

"Koronawirus z nami zostanie"

 

Jak wskazał, informacje przekazywane przez producentów nie są wystarczające. - To wymaga złożenia szczegółowej dokumentacji u regulatora, przedstawienia wszystkich trzech faz badań oraz szczegółów technologicznych - powiedział. 

 

Marcin Fijołek pytał czy trzecia fala koronawirusa jest ostatnią. - Za wcześnie, by o tym mówić. Nie pokusiłbym się o prognozowanie, ale wszytko wskazuje na to, że koronawirus z nami zostanie. Chodzi o to, żeby przebieg nie był na tyle ciężki i nie wiązał się z pobytem w szpitalu - mówił gość Polsat News. 

 

- W różnych regionach świata obserwujemy pozytywne efekty szczepienia, także w Polsce. Proszę zwrócić uwagę, że spadł wskaźnik zakażeń wśród personelu medycznego, zmienia się profil pacjentów hospitalizowanych; jest więcej młodszych, bo szczepimy seniorów. Ta sytuacja będzie ulegać systematycznej poprawie - podkreślił. 

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj

msl/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie