Włochy chcą wyszczepić obywateli do lata

Świat
Włochy chcą wyszczepić obywateli do lata
PAP/EPA/CJ GUNTHER
Włoskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że minionej doby zanotowano 26 062 nowe zakażenia koronawirusem

Naszym celem jest zakończenie kampanii szczepień przeciw Covid-19 we Włoszech do lata - powiedział w sobotę nadzwyczajny komisarz do spraw kryzysu na tle pandemii, generał sił zbrojnych Paolo Figliuolo. - Ja prowadzę batalię po to, by wygrać - oświadczył.

- Zobaczycie, wygra Italia - zapewnił wojskowy, który odwiedził wielki punkt szczepień koło rzymskiego lotniska Fiumicino.

 

Pytany o polemikę wokół skutków ubocznych szczepionki koncernu AstraZeneca Figliuolo podkreślił, że takie przypadki stanowią 0,002 procent szczepień. Wyraził opinię, że sprawa ta została "niesłusznie nagłośniona".

 

- Podczas moich spotkań z kierownictwem Europejskiej Agencji Leków powtarzano mi, że AstraZeneca to preparat o wielkiej sile - zaznaczył. - Ja się nim zaszczepię - podkreślił.

 

Problem ze szczepieniami "zostanie rozwiązany, kiedy nadejdą preparaty (przeciw Covid-19 firmy) Johnson & Johnson" - ocenił nadzwyczajny komisarz.

 

ZOBACZ: Szczepienia w Polsce. Pfizer potwierdził, ile dawek dotrze do Polski w I kwartale

 

Włoskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że minionej doby zanotowano 317 zgonów na Covid-19 i 26 062 nowe zakażenia koronawirusem. Wykonano 372 tysiące testów, z których 7 procent dało wynik pozytywny.

 

Liczba zmarłych w ciągu ponad roku epidemii wzrosła do 101 881.

 

Coraz więcej hospitalizowanych

 

W szybkim tempie rośnie liczba pacjentów z Covid-19 w szpitalach; w ciągu minionej doby przybyło około 500 chorych na oddziałach covidowych, a 270 na oddziałach intensywnej terapii.

 

Koronawirusa potwierdzono dotąd u ponad 3,2 miliona osób, z których wyleczonych jest 2,5 mln.

 

Obecnie zakażonych jest około 520 tysięcy.

 

W połowie regionów Włoch, w tym w Lombardii, Lacjum i Piemoncie oraz Kampanii, to ostatni weekend przed wejściem w życie twardego lockdownu w poniedziałek. Wielu rzymian wykorzystuje ostatnie dni w żółtej strefie na wycieczki poza miasto. Zapełniły się główne drogi wyjazdowe ze stolicy.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie