Kiedy powrót dzieci do szkół? Przemysław Czarnek odpowiada

Polska
Kiedy powrót dzieci do szkół? Przemysław Czarnek odpowiada
Polsat News
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek

- Nie jestem w stanie powiedzieć dzisiaj, czy wrócimy do szkół już od początku kwietnia - powiedział w Polsat News minister edukacji i nauki. - Mogę jedynie przewidywać, że jeśli trzecia fala pandemii koronawirusa zostanie opanowana, to kwiecień pozostaje realny - dodał Przemysław Czarnek.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie wydłużające do 28 marca naukę zdalną uczniom klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.

 

Rozporządzenie wprowadza też naukę w trybie hybrydowym dla uczniów klas I-III szkół podstawowych w czterech województwach - lubuskiego, mazowieckiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

 

"Statystyki w szkołach są bardzo dobre"

 

- Monitorujemy sytuację w szkołach. Pandemia koronawirusa zmusza nas do tego, żeby w czterech województwach przejść z trybu nauki stacjonarnej na naukę hybrydową - powiedział w Polsat News Przemysław Czarnek.

 

Jak dodał, "statystyki w szkołach są bardzo dobre". - Specjaliści twierdzą jednak, że ten ruch okołoszkolny, związanym m.in. z dojazdem dzieci do szkół, powoduje większe zagrożenie pandemiczne w tych czterech województwach - dodał.

 

ZOBACZ: Konfederacja krytykuje zdalne nauczanie i zmiany w egzaminach. "To jest zbrodnia na edukacji"

 

- Nauczyciele i dyrektorzy szkół widzieli już wcześniej jaki będzie system - zapewnił. 

 

Pytany przez prowadzącego program, co stoi na przeszkodzie żeby dzieci i nauczyciele mogli wrócić do szkół, stwierdził, że jest to "trzecia fala pandemii koronawirusa w całej Polsce i wskaźniki zakażeń, które chwilowo były powyżej 20 tysięcy".

 

- O tym, kiedy będziemy mogli wracać do nauki stacjonarnej, decydują epidemiolodzy i wirusolodzy. My jesteśmy przygotowani na to, żeby kierować dzieci do szkół, ale dopiero w sytuacji, kiedy pozwoli na to pandemia koronawirusa - stwierdził minister. 

 

90 proc. zaszczepionych

 

Czarnek przedstawił również dane dotyczące szczepień nauczycieli. - Cały czas podajemy wskaźniki dotyczące tych nauczycieli, którzy zgłosili się do szczepień. To było od 65 do 70 proc. wszystkich nauczycieli. Z tej puli zaszczepionych jest już ponad 490 tys. osób - przekazał. - Daje to wskaźnik ponad 90 proc. zaszczepionych - dodał. 

 

- Gdyby opozycja, ustami związkowców, nie zniechęcała do szczepień, to pewnie jeszcze większa liczba nauczycieli by się zgłosiła - powiedział. 

 

ZOBACZ: Niepożądane odczyny poszczepienne. Który preparat powoduje ich najwięcej?

 

- Ja i tak jestem wdzięczny środowisku nauczycielskiemu, że pomimo zniechęceń ze strony niektórych związkowców ZNP, aż tylu nauczycieli zgłosiło się do szczepienia - stwierdził. 

 

Pytany co z innymi pracownikami szkół, powiedział, ze cały czas tocząc się w tej sprawie rozmowy. - Rozmawiamy z Ministerstwem Zdrowia, żeby jak najszybciej kadra administracyjna też została zaszczepiona - przekazał. 

 

- To jest kwestia ilości dostępnych szczepionek. Gdyby UE dopilnowała dostaw, dzisiaj bylibyśmy już po szczepieniach kadry administracyjnej - przekazał.

 

WIDEO: Przemysław Czarnek w "Gościu Wydarzeń"

  

 

Wsparcie psychologiczne uczniów i nauczycieli

 

Czarnek przyznał rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi, który w piątek rano na antenie Polsat News, zwracał uwagę kondycję psychiczną uczniów w czasach pandemii. 

 

- Poradnie psychologiczno-pedagogiczne i specjaliści cały czas pracują stacjonarnie, przez infolinię, a od 1 stycznia również online - powiedział.

 

- Wczoraj ogłosiliśmy dodatkowy program wspierający ten proces opieki psychologicznej nad młodzieżą, ale również nad nauczycielami, którzy są przeciążeni nauką zdalna  - przypomniał. 

 

- Przeznaczyliśmy na ten cel 15 mln złotych. Program wsparcia uczniów i nauczycieli będzie się składał z trzech etapów - dodał. 

 

ZOBACZ: 15 mln zł na program wsparcia psychologicznego uczniów i nauczycieli

 

MEiN do współpracy przy realizacji programu zaprosiło naukowców z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którzy działają w partnerstwie z przedstawicielami Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie.

 

W ramach rozpoczęcia działań zespoły ekspertów opracują narzędzia do badania, które będą opierały się na kwestionariuszach zawierających pytania o funkcjonowaniu uczniów w szkole w czasie pandemii. Wśród poruszanych kwestii pojawią się zagadnienia m.in. trudności emocjonalnych, radzenia sobie z długą pracą przed ekranem monitora, relacji rówieśniczych i zachowań ryzykownych.

 

Spośród wszystkich szkół podstawowych i średnich badacze wytypują 1200 placówek edukacyjnych, które zostaną zaproszone do udziału w programie. W każdej z nich przeprowadzą diagnozę szkolną. Jej wyniki posłużą szkole do przygotowania szczegółowego programu wychowawczo-profilaktycznego, a ekspertom – do opracowania modelu pomocy uczniom.

 

Wcześniejsze odcinki "Gościa Wydarzeń" można obejrzeć TUTAJ.

zdr/dk/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie