Rok od śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Artysta nie miał jeszcze pogrzebu

Polska
Rok od śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Artysta nie miał jeszcze pogrzebu
Polsat News
Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 roku

29 marca minie rok od śmierci Krzysztofa Pendereckiego, wybitnego kompozytora. Z powodu epidemii koronawirusa artysta nie miał jeszcze pogrzebu i nie został pochowany.

Krzysztof Penderecki zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 29 marca 2020 roku. Miał 86 lat.

 

ZOBACZ: "Przeogromny polski kompozytor". Francuskie media oddają hołd Krzysztofowi Pendereckiemu

 

Ze względu na pandemię koronawirusa pogrzeb - o charakterze państwowym, z udziałem gości z zagranicy - wciąż się nie odbył. Urna z prochami czeka w kościele im. św. Floriana w Krakowie.

 

Do tej pory nie wyznaczono oficjalnej daty pogrzebu.

 

Jak mówił Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, przed pierwszą rocznicą śmierci kompozytora powinny zostać podane - w porozumieniu m.in. z Ministerstwem Kultury i Kancelarią Prezydenta RP - informacje o decyzjach dotyczących odprowadzenia prochów Krzysztofa Pendereckiego z bazyliki św. Floriana w Krakowie do Panteonu Narodowego w kościele św. Piotra i Pawła.

 

W rocznicę śmierci nabożeństwo i koncerty

 

29 marca przypada pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego. W archikatedrze warszawskiej tego dnia odprawione zostanie nabożeństwo, a podczas koncertu w Filharmonii Narodowej zabrzmią utwory kompozytora - powiedział dziennikarzom Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. im. Ludwiga van Beethovena.

 

- Dzień wcześniej – 28 marca w Teatrze Wielkim Operze Narodowej – także będzie koncert poświęcony muzyce mistrza – mówił Giza.

 

Dodał, że zapewne wiele instytucji kulturalnych w Polsce będzie chciało w tym dniu uczcić pamięć Krzysztofa Pendereckiego. W Europejskim Centrum Muzyki, które kompozytor stworzył w swoich ukochanych Lusławicach 29 marca Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Macieja Tworka wykona m.in. Stabat Mater z "Pasji według św. Łukasza", "Missę brevis" i "Agnus Dei".

 

ZOBACZ: Kina, teatry, filharmonie i opery wznawiają działalność w rygorze sanitarnym

 

20 marca rozpocznie się 25. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, którego hasło przewodnie to: "Beethoven i Penderecki. Sfera sacrum". Dziewięć koncertów jubileuszowego festiwalu odbędzie się w Warszawie, trzy kolejne zaplanowane są w salach koncertowych orkiestr symfonicznych z Poznania, Katowic i Wrocławia. Będą one udostępnione szerokiej publiczności za pomocą streamingu internetowego - transmisje wydarzeń festiwalowych zaplanował Program 2 Polskiego Radia.

 

Podczas festiwalu wystąpią czołowe polskie zespoły symfoniczne i chóralne, a także plejada uznanych wokalistów, m.in. Natalia Rubiś, Iwona Hossa, Karolina Sikora, Anna Lubańska, Aleksandra Kubas-Kruk, Krystian Krzeszowiak, Mariusz Godlewski, Łukasz Konieczny, Tomasz Konieczny. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa Manuskryptów Muzycznych, która 18 marca zostanie otwarta w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.

 

Krzysztof Penderecki

 

Krzysztof Penderecki od lat studenckich związany był z Krakowem. Miasto nazywał swoim domem i przez ponad sześć dekad uczestniczył w jego życiu kulturalnym i społecznym. Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak "Tren Ofiarom Hiroszimy", czy "Pasja według św. Łukasza", które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów.

 

W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom. Był również wielkim miłośnikiem drzew – architektem liczącego ponad dwa tysiące gatunków drzew założenia parkowego w Lusławicach.

 

jo/sgo/ Interia, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie