15 mln dawek szczepionek ma dotrzeć do Polski do połowy roku

Polska
15 mln dawek szczepionek ma dotrzeć do Polski do połowy roku
PAP/EPA/HOTLI SIMANJUNTAK
Szczepionki mają dotrzeć do Polski w drugim kwartale 2021

W drugim kwartale 2021 roku ma dotrzeć ponad 15 mln dawek szczepionek - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. preparaty mają pochodzić od Pfizera, Moderny i AstraZeneca, Johnoson&Johnson. - Do Polski jeszcze w marcu trafi dodatkowe 335 tys. szczepionek firmy Pfizer - dodał minister Michał Dworczyk.

15 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19 powinno dotrzeć do Polska w drugim kwartale 2021 roku według aktualnych prognoz dostawców - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

 

Według kancelarii premiera do Polski ma dotrzeć 3,4 mln dawek szczepionki Pfizera, 2,9 mln dawek szczepionki Moderny, 6,270 mln dawek szczepionki AstraZeneca oraz 2,5 mln dawek szczepionki Johnoson&Johnson.

 

Michał Dworczyk przekazał też, że szefowa KE skontaktowała się z premierem Morawieckim. - Poinformowała o dodatkowych dostawach szczepionki firmy Pfizer, do Polski jeszcze w marcu trafi dodatkowe 335 tys. szczepionek tej firmy - zaznaczył. 

 

W czwartek o godz. 6 rozpoczną się zapisy na szczepienia seniorów w wieku 69 lat. 

 

Szczepienia kolejnych grup 

 

W środę ruszyły zapisy na szczepienia dla osób przewlekle chorych. Do grupy 1B zakwalifikowano osoby, których stan zdrowia zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, bo cierpią na poważne schorzenia. Resort zaleca, aby otrzymały preparaty mRNA, czyli Moderny i Pfizera. Ich szczepienia rozpoczną się w poniedziałek 15 marca. Grupa ta liczy około 150 tys. osób.

 

ZOBACZ: Szczepionki Johnson & Johnson. Reuters: mogą być kłopoty z dostawą dla UE w II kwartale

 

W Polsce wykonano ponad 4 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego ponad 1,4 mln drugą dawką. W środę ruszyły zapisy na zastrzyki dla pacjentów przewlekle chorych. Ich szczepienia rozpoczną się w poniedziałek 15 marca.

 

Na rządowych stronach poinformowano we wtorek, że podano dotychczas 4 004 734 dawki szczepionki – 2 570 094 pierwszej i 1 434 640 drugiej. Po iniekcjach zgłoszono 4328 niepożądanych odczynów, w tym w większości łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia. Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia, zutylizowano 5486 dawek.


Więcej czytaj na portalu Interia.pl

laf/ Interia, PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie