Granica polsko-niemiecka. Przesunięto otwarcie centrów testowych

Świat
Granica polsko-niemiecka. Przesunięto otwarcie centrów testowych
Polsat News
Start dwóch centrów testów na przejściach granicznych w Lubieszynie i Świnoujściu przesunie się

Rząd Meklemburgii planował w sobotę otwarcie, tymczasem zawiodły procedury. Start dwóch centrów testów na przejściach granicznych w Lubieszynie i Świnoujściu przesunie się - ustalił berliński korespondent Polsat News Tomasz Lejman. W niedzielę dowiedzieliśmy się, że sprawy mogą zostać załatwione w ciągu kilku dni. A to dzięki temu, że władze przedłużyły w ub.r. uproszczenie przepisów.

A wszystko dlatego, że na obsługę takich punktów musi być zorganizowany przetarg. Kiedy centra ostatecznie ruszą, nie wiadomo.
 
"W MV wciąż trwa też spotkanie na szczycie, na którym zapadną m.in decyzje dotyczące darmowych testów. Rząd w Berlinie zdecydował o jednym darmowym w tygodniu teście dla każdego. W roboczym papierze, który pojawił się na stole w Meklemburgii jest propozycja, by również pracownicy transgraniczni zostali objęci tym programem" - podał Lejman na Facebooku.
 

Rząd Meklemburgii planował dziś otwarcie, tymczasem zawiodły procedury. Start dwóch centrum testów na przejściach...

Opublikowany przez Tomasz Lejman - Polsat News Sobota, 6 marca 2021
 
Kilka dni, bo obowiązują uproszczenia
 
Jak dowiedział się w niedzielę Polsat News, sprawy przetargowe mogą zostać załatwione w ciągu kilku dni. Wszystko dzięki temu, że Meklemburgia przedłużyła pod koniec ubiegłego roku przepisy dotyczące uproszczenia procedur przetargowych ze względu na sytuację pandemiczną.
 
- Sprawa jest już w tamtejszym ministerstwie gospodarki, które musi wydać ostateczną decyzję - informuje Tomasz Lejman.

Po otwarciu dwóch centrów testów, pracownicy transgraniczni będą mogli wykonywać testy, za które zapłacą 10 euro. Refundacja dotyczyć będą tylko i wyłącznie tych, którzy mieszkają lub pracują w Meklemburgii. Z tej oferty nie będą mogły skorzystać osoby, które przez terytorium tego landu przejeżdżają tylko i wyłącznie tranzytem.
 
Projekty obostrzeń

Jak dowiedział się pod koniec lutego Polsat News, przygraniczne landy przygotowały projekty obostrzeń na wypadek, gdyby w Polsce sytuacja wyglądała podobnie jak w Czechach, czyli tygodniowa liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 200. Co może wydarzyć się w Meklemburgii, czyli na wysokości Szczecina i Świnoujścia?

 

ZOBACZ: Niemcy. Angela Merkel rozważa łagodzenie ograniczeń. Poluzowania możliwe "w trzech obszarach"

 

- Dla nas kluczowe jest powstanie centrów szybkich testów, bo wtedy będziemy mieli infrastrukturę do wykonywania testów. A chodzi o to, abyśmy mogli wprowadzić obowiązek testowania co 48 godzin lub raz na dobę - mówił wówczas Patrick Dahlemann, sekretarz stanu ds. Przedpomorza w rządzie Meklemburgia-Pomorze Przednie.

ac/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie