"Na prawicy król jest jeden". Sondaż wpływowych polityków

Polska
"Na prawicy król jest jeden". Sondaż wpływowych polityków
PAP/Marcin Bielecki
Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrywa w rankingu najbardziej wpływowych polityków

Choć niekwestionowanym liderem Zjednoczonej Prawicy jest Jarosław Kaczyński, to jednak nie jest to materiał na najlepszego premiera - wynika z najnowszego badania United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

Wtorkowa gazeta podaje, że w badaniu zadano trzy pytania: kto jest najbardziej wpływowym politykiem obozu Zjednoczonej Prawicy, kto po stronie szeroko pojętej opozycji oraz kto byłby najlepszym premierem dla Polski.

 

"Jeśli chodzi o liderów obozu władzy, to palmę pierwszeństwa dzierży szef PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński (ponad 84 proc. wskazań). Na drugim miejscu jest premier Mateusz Morawiecki (39 proc.), a podium zamyka Zbigniew Ziobro, na którego wskazało blisko 30 proc. ankietowanych. Na drugiego koalicjanta PiS Jarosława Gowina tylko niespełna co dziesiąty badany" - podaje gazeta.

 

"Na prawicy król jest jeden"

 

"Na prawicy król jest jeden. Za nim dwóch polityków ma całkiem niezłe wyniki: Morawiecki, którego sprawczość widzą nie tylko wyborcy PiS, oraz Ziobro, który w oczach elektoratu opozycji ma większą sprawczość od premiera, bo buja łódką i może ją wywrócić, a wtedy opozycja dojdzie do władzy" - podkreśla dla gazety Marcin Duma z United Surveys.

 

ZOBACZ: PiS liderem, ale bez szans na samodzielny rząd. Sondaż

 

Z kolei zdaniem innego rozmówcy dziennika, polityka PiS, badanie pokazuje, że wyborcy zaakceptowali obecny model władzy. "Wszyscy wiedzą, że rządzi Jarosław Kaczyński, ale nie chcą, by był premierem, jeździł za granicę itd. Polacy są przyzwyczajeni, że kto inny jest premierem, a kto inny rządzi - komentuje polityk PiS.

 

Przoduje Trzaskowski

 

W przypadku opozycji według opisywanych wyników badań jako najbardziej wpływowy najczęściej wskazywany jest Rafał Trzaskowski (35 proc.), za nim Szymon Hołownia (25 proc.) i Borys Budka (21 proc.) Kolejne miejsca zajmują: Donald Tusk, Grzegorz Schetyna, Adrian Zandberg i Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

"W czołówce dominują więc politycy PO. Ale choć aktywni Trzaskowski czy szef partii Budka są na podium, to Tusk czy Schetyna, a więc politycy, którzy nie są dziś na pierwszej linii, także są wysoko w rankingu. A dla wyborców PiS to właśnie Tusk, zaraz po Trzaskowskim, uchodzi za najbardziej wpływowego polityka opozycji" - pisze dziennik.

 

ZOBACZ: Trzaskowski o Koalicji 276: niczego nikomu nie narzucamy. Liczymy na refleksję

 

Sondaż pokazuje też, że Polacy odpowiadając na pytanie, kto byłby najlepszym premierem dla Polski, wskazują na Mateusza Morawieckiego - 31,5 proc. wskazań. Za nim plasuje się Rafał Trzaskowski (8,7 proc.) oraz Szymon Hołownia 7,0 proc. Za nimi są Władysław Kosiniak-Kamysz (4,9 proc.), Donald Tusk (3,8 proc), a także Adrian Zandberg (1,8 proc.).

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie