PiS liderem, ale bez szans na samodzielny rząd. Sondaż

Polska
PiS liderem, ale bez szans na samodzielny rząd. Sondaż
PAP/Marcin Bielecki
Według sondażu PiS utrzymuje pozycję lidera na poziomie 32 proc.

Według najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" PiS utrzymuje pozycję lidera na poziomie 32 proc., co nie daje mu szans na samodzielny rząd. Ale także opozycja miałaby duży kłopot z utworzeniem większości po wyborach - pisze w poniedziałek "Rz".

Respondenci w sondażu IBRiS zleconym przez "Rz" pytani byli, na które z ugrupowań zagłosowaliby w wyborach do Sejmu. 32,3 proc. respondentów odpowiedziało, że na Prawo i Sprawiedliwość. 18,1 proc. oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, a na ugrupowanie Polska 2050 Szymona Hołowni - 17,9 proc. Na Lewicę, czyli SLD, Wiosnę i Partię Razem, zagłosowałoby 7,4 proc. ankietowanych. 6,2 proc. badanych wybrałaby Konfederację, tj. partię KORWiN i Ruch Narodowy. 6 proc. zagłosowałoby na PSL-Koalicję Polską. 12 proc. nie wie, na kogo oddałoby głos.

 

ZOBACZ: PiS na czele, wzrost poparcia dla ruchu Szymona Hołowni. Najnowszy sondaż

 

"Według najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie »Rzeczpospolitej« PiS utrzymuje pozycję lidera na poziomie 32 proc., co nie daje mu szans na samodzielny rząd. Ale opozycja miałaby duży kłopot z utworzeniem większości po wyborach" - napisała "Rz", komentując wyniki sondażu.

 

Podobne poparcie i program

 

Ja wyjaśniono, "należałoby bowiem stworzyć koalicję wszystkich czterech sił opozycyjnych". "Poza tym dwa największe ugrupowania - PO i Polska 2050 - mają takie samo poparcie, podobny program i miejsce na scenie politycznej. Jedno z nich musi więc zrobić wszystko, by przed wyborami zapewnić sobie pozycję dominującą" - czytamy w "Rz".

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie