"Szarlatan" Agnieszki Holland z pięcioma Czeskimi Lwami

Świat
"Szarlatan" Agnieszki Holland z pięcioma Czeskimi Lwami
wikimedia/Marcin Kraft
Agnieszka Holland

"Szarlatan" Agnieszki Holland otrzymał pięć Czeskich Lwów, przyznawanych przez Czeską Akademię Filmową i Telewizyjną. Twórców obrazu doceniono w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, aktor, zdjęcia i dźwięk.

O triumfie "Szarlatana" poinformował na Facebooku dystrybutor firma Gutek Film. "»Szarlatan« Agnieszki Holland został niekwestionowanym zwycięzcą ceremonii rozdania Czeskich Lwów! Film zdobył aż 5 statuetek w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, główna rola męska, dźwięk i zdjęcia. Gratulujemy i przypominamy, że film jest dostępny w wybranych kinach oraz na VOD!" - czytamy we wpisie.

 

„Szarlatan" Agnieszki Holland został wczoraj niekwestionowanym zwycięzcą ceremonii rozdania Czeskich Lwów! Film zdobył...

Opublikowany przez Gutek Film Niedziela, 7 marca 2021

 

Światowa premiera "Szarlatana" odbyła się podczas ubiegłorocznego Berlinale. Film - na podstawie scenariusza Marka Epsteina - został zainspirowany życiorysem czechosłowackiego zielarza Jana Mikolaska (w tej roli Ivan Trojan), u którego leczyli się m.in. pierwszy prezydent Czechosłowacji Tomas Masaryk, kompozytor Josef Bohuslav Foerster oraz komunistyczny działacz, powojenny prezydent Czechosłowacji Antonín Zápotocký.

 

O czym jest "Szarlatan"?

 

- Jest to intymna historia, a równocześnie bardzo epicka. I główny bohater, który sam jest tajemnicą. Jan Mikolasek jest skomplikowany i pełen sprzeczności, wewnętrznych napięć, a przy tym jego ego i pycha są tak wielkie, że fascynujące było dla mnie poznać kogoś takiego. Do tego wszystkiego dodałabym uczucie, które łączy go z jego asystentem Franciszkiem Palko. Tak nieoczywiste, że nie wiemy do końca, czym właściwie jest. Ze strony Mikolaska to relacja przemocowa, ale widać w niej także ogromny głód miłości - mówiła Agnieszka Holland po światowej premierze.

 

ZOBACZ: "Szarlatan" Agnieszki Holland na "krótkiej liście" do Oscara. Film reprezentuje Czechy

 

"Szarlatan" reprezentuje Czechy w wyścigu po Oscary. Na początku lutego znalazł się na oscarowej shortliście w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Jego konkurentami są m.in. "Na rauszu" Thomasa Vinterberga, "Drodzy towarzysze" Andrieja Konczałowskiego, "Quo vadis, Aida?" Jasmili Žbanić oraz "My dwie" Filippo Meneghettiego. Nominowane tytuły poznamy w poniedziałek 15 marca. Gala wręczenia statuetek odbędzie się 25 kwietnia.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie