"Szarlatan" Agnieszki Holland na "krótkiej liście" do Oscara. Film reprezentuje Czechy

Kultura
"Szarlatan" Agnieszki Holland na "krótkiej liście" do Oscara. Film reprezentuje Czechy
Wikimedia Commons/Martin Kraft

Reprezentujący Czechy "Szarlatan" Agnieszki Holland znalazł się na oscarowej krótkiej liście Amerykańskiej Akademii Filmowej. W kategorii najlepszy film międzynarodowy zabrakło polskiego kandydata do nagrody "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta.

Do dalszego etapu oscarowego wyścigu w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy – obok "Szarlatana" – zakwalifikowali się: "Na rauszu" Thomasa Vinterberga (Dania), "Drodzy towarzysze" Andrieja Konczałowskiego (Rosja), "My dwie" Filippo Meneghettiego (Francja), "Topielisko. Klątwa la Llorony" Michaela Chavesa (Gwatemala), "Quo vadis, Aida?" Jasmili Žbanić (Bośnia i Hercegowina) oraz "The Mole Agent" Maite Alberdi (Chile).

 

Są tam także: "Better Days" Kwoka Cheunga Tsanga (Hongkong), "Sun Children" Majida Majidiego (Iran), "Night of the Kings" Philippe'a Lacote'a (Wybrzeże Kości Słoniowej), "I'm No Longer Here" Fernando Friasa (Meksyk), "Nadzieja" Marii Sodahl (Norwegia), "Collective" Alexandra Nanau (Rumunia), "A Sun" Mong-Hong Chunga (Tajwan) i "The Man Who Sold His Skin" Kaouther Ben Hanii (Tunezja).

 

Polski film odpadł z rywalizacji

 

O miejsce na krótkiej liście w tej kategorii ubiegały się 93 filmy. Polskim kandydatem był "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. To opowieść o obdarzonym bioenergoterapeutycznymi zdolnościami Ukraińcu Żeni, który przyjeżdża do Polski w celach zarobkowych.

 

ZOBACZ: Kina otwarte. Branża: potrzeba czasu na wypromowanie filmów

 

Mężczyzna rozpoczyna pracę jako masażysta na zamieszkiwanym przez bogaczy zamkniętym osiedlu. Z przenośnym łóżkiem odwiedza rodziny, których członkowie mimo materialnego dostatku czują się nieszczęśliwi. Są samotni, brakuje im zimy, jaką pamiętają z czasów dzieciństwa i bliskich, którzy odeszli.

 

Dzięki hipnozie Żenia prowadzi ich do magicznego lasu, w którym konfrontują się ze swoimi lękami i potrzebami. W roli głównej wystąpił Alec Utgoff, w pozostałych – m.in. Maja Ostaszewska, Katarzyna Figura, Agata Kulesza i Weronika Rosati.

 

Kto ma szanse na Oscara?

 

"Collective" i "The Mole Agent" powalczą też o nominacje dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego. W tej kategorii na krótkiej liście znaleźli się również m.in.: "Notturno" Gianfranco Rosiego, "Gunda" Wiktora Kossakowskiego, "Czego nauczyła mnie ośmiornica" Pippy Ehrlich i Jamesa Reeda, "All In: The Fight for Democracy" Lisy Cortes i Liz Garbus, "Boys State" Amandy McBaine i Jesse Mossa.

 

ZOBACZ: Złote Globy. Polacy bez nominacji w kategorii najlepszy film zagraniczny

 

Z kolei o nominacje w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny rywalizować będą m.in. "Co zrobiłaby Sophia Loren?" Rossa Kauffmana, "Hysterical Girl" Kate Novack, "A Concerto Is a Conversation" Krisa Bowersa i Bena Proudfoota i "Call Center Blues" Geety Gandbhir.

 

Na krótką listę w kategorii najlepsza muzyka trafili m.in. "Mank" Davida Finchera, "Tenet" Christophera Nolana, "Proces Siódemki z Chicago" Aarona Sorkina, "Nowiny ze świata" Paula Greengrassa, "Pięciu braci" Spike'a Lee.

 

W kategorii najlepsza charakteryzacja i kostiumy szanse na nominacje mają m.in. "Pewnej nocy w Miami..." Reginy King, "Pinokio" Matteo Garrone, "Ma Rainey: Matka Bluesa" George'a C. Wolfe'a, a także "Ptaki nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn)" Cathy Yan.

 

Ogłoszona w nocy z wtorku na środę lista jest owocem zakończonego w piątek 5 lutego pierwszego głosowania członków Akademii. Filmy, które na nią trafiły, przejdą do kolejnej fazy głosowania, która rozpocznie się 5 marca i potrwa do 10 marca. Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 15 marca. Gala wręczenia statuetek odbędzie się 25 kwietnia.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie