Rzecznik MZ: dzienne liczby zachorowań mogą sięgnąć 18-20 tys.

Polska
Rzecznik MZ: dzienne liczby zachorowań mogą sięgnąć 18-20 tys.
Polsat News
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz

Dzienne liczby zachorowań na COVID-19 mogą w tym tygodniu sięgnąć 18-20 tys. przy średniej wynoszącej ok. 15 tys. zakażeń – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Podkreślił, że nastąpiło lekkie spowolnienie dynamiki wzrostu zachorowań i przekazał, że "święta powinniśmy spędzić w gronie najbliższych".

Pytany w Radiu Plus o najnowszą liczbę zakażeń i porównanie jej z liczbą z ubiegłego poniedziałkiem, rzecznik Ministerstwa Zdrowia odparł, że na pewno zachorowań jest więcej niż w ubiegłym tygodniu, ale nastąpiło "lekkie spowolnienie dynamiki wzrostu".

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Ostatniej doby do szpitali trafiło pół tysiąca osób

 

Mówił, że średnia dzienna liczba zachorowań w tym tygodniu powinna oscylować w granicach 15-15,5 tys.

 

- Ale powtarzam, to jest średni dzienny wynik z całego tygodnia – dodał. Zapytany, czy jednostkowe wyniki mogą dojść w takim razie do 20 tys. zachorowań, Andrusiewicz potwierdził. - Mogą dojść do 18-20 tys. zachorowań – odpowiedział.

 

ZOBACZ: Nie zaatakowaliśmy koronawirusa. To, co robimy, jest chaotyczne i bierne - Sośnierz w "Graffiti"

 

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podkreślił też, że pozytywną stroną obecnej sytuacji epidemicznej jest to, że spada liczba hospitalizowanych osób starszych. Dodał jednak, że w szpitalach przybywa wiele osób poniżej 60 lat, w sile wieku. - W tygodniu podamy dane, jak to się dokładnie kształtuje – zapowiedział.

 

Święta w gronie najbliższych

 

Na pytanie, jak w tym roku będzie wyglądała Wielkanoc, Andrusiewicz odparł, że "na pewno nie będą to jeszcze takie święta, do jakich przywykliśmy, zanim pojawił się koronawirus".

 

ZOBACZ: Nowe przepisy w Hiszpanii. Zakaz procesji i podróży po kraju podczas świąt

 

- Na pewno będą to jeszcze święta, które powinniśmy spędzić jedynie w gronie najbliższych osób. Jeżeli chcemy, żeby późna wiosna i wczesne lato były okresem, kiedy obostrzeń będzie coraz mniej, kiedy koronawirusa będzie coraz mniej, to te święta będziemy musieli spędzić jeszcze tak jak wcześniejsze święta Wielkiejnocy i ostatnie święta Bożego Narodzenia – powiedział rzecznik MZ.

 

Dłuższe odstępy między dawkami

 

- Od poniedziałku osoby szczepione przeciw COVID-19 będą miały ustalany termin drugiej dawki według nowego schematu, z wydłużonymi odstępami między iniekcjami – powiedział Andrusiewicz.

 

Zaznaczył, że jest to zgodne ze wskazaniami Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów i Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

 

- Najważniejsze jednak, że te zmiany znajdują uzasadnienie w ChPL-u (charakterystyce produktu leczniczego), czyli są w pełni bezpieczne dla pacjentów – wskazał.

 

Komunikat w sprawie szczepień

 

Ministerstwo Zdrowia wydało w sobotę komunikat w sprawie szczepień przeciw COVID-19 preparatami od AstraZeneki, Pfizear/BionTechu i od Moderny.

 

Szczepienia przeciw COVID-19 szczepionką AstryZeneki mają być realizowane w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu między dawkami w granicach 12 tygodni, ale nie dłużej niż 84 dni.

 

Szczepionki mRNA od Pfizera i Moderny mają zaś być stosowane w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu między dawkami w granicach 6 tygodni, ale nie dłużej niż 42 dni.

 

Resort zalecił, a by szczepienia osób z potwierdzoną wcześniejszą infekcją SARS-CoV-2, niezależnie od intensywności objawów, były w granicach 6 miesięcy od zachorowania (nie dłużej niż 180 dni). Zalecana liczba dawek w tej grupie osób zostanie przedstawiona w terminie późniejszym, po szerszej analizie badań w zakresie odpowiedzi immunologicznej osób, które przeszły infekcję SARS-CoV-2.

rsr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie