Nowe przepisy w Hiszpanii. Zakaz procesji i podróży po kraju podczas świąt

Świat
Nowe przepisy w Hiszpanii. Zakaz procesji i podróży po kraju podczas świąt
PAP/EPA/Alejandro Garcia
Decyzja władz medycznych ma powstrzymać Hiszpanów od świątecznych wyjazdów

Co najmniej do Wielkanocy na terenie Hiszpanii obowiązywał będzie zakaz podróżowania po kraju bez ważnego powodu. Nowe przepisy, wprowadzone przez hiszpańskie służby medyczne, mają ograniczyć liczne w okresie świątecznym wyjazdy urlopowe.

Jak potwierdziły w piątek władze Międzyregionalnej Rady Publicznej Służby Zdrowia Hiszpanii, zatwierdzona w czwartek regulacja ma na celu uskutecznienie walki z epidemią koronawirusa.

 

ZOBACZ: Francuski politolog: koronawirus to chiński Czarnobyl do dziesiątej potęgi

 

Władze instytucji reprezentowanej przez hiszpańskie ministerstwo zdrowia i służby medyczne wspólnot autonomicznych zakazały też organizowania masowych wydarzeń związanych z Wielkim Tygodniem, kiedy w całym kraju powszechne są procesje pasyjne.

 

Godzina policyjna i zakaz spotkań

 

Dodatkowo Rada opowiedziała się również za utrzymaniem w Hiszpanii godziny policyjnej pomiędzy 22.00 a 6.00, a także za zakazem spotkań, w których uczestniczą więcej niż cztery osoby.

 

ZOBACZ: Pandemia w biznesie. Lockdown nie daje się we znaki co piątej firmie

 

Wśród kilku wspólnot autonomicznych Hiszpanii, które podczas czwartkowego posiedzenia Rady głosowały przeciwko nowym przepisom są władze aglomeracji Madrytu, a także Wysp Kanaryjskich.

 

Współpracujący z rządem epidemiolodzy twierdzą, że ewentualne poluzowanie restrykcji w okresie wielkanocnym mogłoby doprowadzić do czwartej fali koronawirusa w Hiszpanii, gdzie na Covid-19 zmarło już 70,5 tys. osób, a 3,14 mln zostało zainfekowanych.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie