Szczury w maseczkach. Banksy "odkaził" londyńskie metro

Kultura
Szczury w maseczkach. Banksy "odkaził" londyńskie metro
Instagram/banksy
Banksy "odwiedził" londyńskie metro

"Jeśli nie nosisz maseczki, nie zrozumiesz" - napisał na Instagramie tajemniczy brytyjski artysta Banksy. Pod wpisem opublikował wideo, na którym przebiera się w strój roboczy, uzbraja się w "sprzęt do dezynfekcji", a następnie wchodzi do londyńskiego metra. Zamiast jednak odkażać skład, zostawił po sobie nową pracę i wiadomość.

Tajemniczy artysta, a zarazem legenda street artu przy wykorzystaniu spreju i szablonów "upiększył" jeden z wagonów londyńskiego metra na linii Circle Line. Głównymi bohaterami nowej pracy uczynił szczury, które już wcześniej pojawiały się w jego twórczości. Jeden z gryzoni kicha, inne bawią się maseczkami i płynami do dezynfekcji.

 

ZOBACZ: Zaginione drzwi z Bataclan z pracą Banksy'ego. Odnaleziono je na włoskiej wsi

 

Na nagraniu widać również, jak Banksy w przebraniu rozmawia chwilę ze współpasażerem i każe udać się mu w inną część wagonu tak, by nie przeszkadzał mu w "odkażaniu". Artysta też zamieszcza swój podpis na ścianie wagonu.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

. . If you don’t mask - you don’t get.

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

 

Wideo kończy się dwuczęściową wiadomością - składają się na nią napisy w środku wagonu i na peronie. Razem tworzą zdanie "I get lockdown, but i get up again" ("jestem w zamknięciu, ale znów się podnoszę" - red.). W tle słychać przebój "Tubthumping" z 1997 r. autorstwa brytyjskiego zespołu Chumbawamba, którym pojawia się wers "I get knocked down, but I get up again" ("upadam na deski, ale znów się podnoszę" - red.).

 

W dosłownym tłumaczeniu "tubthumping" oznacza "krzykactwo", "demagogię", jednak w miejskim slangu jest też określeniem na wspólne wyjścia na drinka i śpiewy po uczestniczeniu w protestach.

 

Blisko 45 tys. ofiar

 

Od początku pandemii w Wielkiej Brytanii potwierdzono ponad 290 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych - 44 tys. 830 - stawia Wielką Brytanię na trzecim miejscu na świecie, za Stanami Zjednoczonymi i Brazylią. W ciągu zeszłej doby na Wyspach z powodu Covid-19 zmarło 11 osób, odnotowano 530 nowych zakażeń.

 

ZOBACZ: Kraj, który "zakazał" koronawirusa, zachęca do noszenia maseczek. "To przez pył"

 

We poniedziałek późnym wieczorem biuro brytyjskiego premiera Borisa Johnsona poinformowało, że od 24 lipca w Anglii zakrywanie twarzy w sklepach będzie obowiązkowe, zaś za niezastosowanie się do tego zakazu grozić będzie grzywna w wysokości 100 funtów.

bas/prz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie