Czechy. Prezydent Zeman prosi Chiny o szczepionkę przeciwko Covid-19

Świat
Czechy. Prezydent Zeman prosi Chiny o szczepionkę przeciwko Covid-19
PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER
Chińska szczepionka przeciw koronawirusowi. Na zdjęciu preparat Sinopharm

Prezydent Czech Milosz Zeman poprosił Chiny o szczepionkę przeciw Covid-19 Sinopharm - poinformował w środę wieczorem jego rzecznik Jirzi Ovczaczek. Na Twitterze napisał, że "strona chińska niezwłocznie zastosuje się do tej prośby".

Według Ovczaczka prezydent wystosował prośbę do Pekinu na wniosek premiera Andreja Babisza.

 

ZOBACZ: Czechy zaczną szczepienia Sputnikiem V, nie czekając na zgodę unijnej agencji

 

We wtorek Zeman przyjął przedstawicieli Największego chińskiego inwestora w Czechach - firmy CITIC Europe Holding. Mówiono m.in. o szczepionce Sinopharm, którą Pekin sprzedaje za granicę. Według mediów szef kancelarii prezydenta Vratislav Mlynarz nazwał wtorkowe rozmowy mianem sondażu.

 

Prezydent wcześniej zwrócił się do Rosji z prośbą o dostarczenie do Czech szczepionki Sputnik V. Kreml odpowiedział, że nie jest w stanie spełnić wszystkich próśb ze świata o preparat.

 

Minister zdrowia przeciwny

 

Sinopharm i Sputnik V nie zostały jeszcze zatwierdzone do użytku w krajach Unii Europejskiej. Minister zdrowia Jan Blatny jest przeciwnikiem wykorzystywania tych preparatów i już wcześniej deklarował, że nie planuje występować o krajowy certyfikat dla szczepionek nie mających akceptacji Europejskiej Agencji Leków (EMA).

 

ZOBACZ: Chiny mają cztery szczepionki. Zamówiło je kilkadziesiąt państw

 

Czeskie media spekulują, że Blatny może stracić stanowisko. Mógłby go zastąpić lekarz ortopeda, poseł koalicyjnej Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD) Jirzi Biehounek. Media piszą, że może być bardziej skłonny do przyjęcia szczepionek z Rosji lub Chin niż obecny szef resortu.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie