Podkarpackie. Wypadek autobusu na A4. Pięć osób nie żyje, kilkadziesiąt rannych

Polska
Podkarpackie. Wypadek autobusu na A4. Pięć osób nie żyje, kilkadziesiąt rannych
Polsat News
Autobus jechał w kierunku przejścia granicznego z Ukrainą

Pięć osób zginęło, a 41 - w tym 14 ciężko - zostało rannych w wypadku ukraińskiego autokaru, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę na autostradzie A4 w pobliżu MOP Kaszyce koło Jarosławia (woj. podkarpackie). Autokarem podróżowało 57 osób, w tym dwóch kierowców.

Dyżurny z podkarpackiej GDDKiA poinformował, że autobus jechał w kierunku przejścia granicznego z Ukrainą.

 

- Uderzył w osłonę energochłonną, która jest na końcu pasa zjazdowego na MOP (miejsce obsługi podróżnych - red.), a później w bariery i przewrócił się do rowu za tymi barierami - mówił.

 

ZOBACZ: Zderzenie autokaru i ciężarówek na trasie S8. Ranni w szpitalach [ZDJĘCIA]

 

Jak zaznaczył rzecznik podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja, "wszystkie osoby wymagające pomocy zostały przewiezione do szpitali, a pozostali uczestnicy wypadku do budynku przygotowanego przez miejscowy samorząd".

 

Zginęło pięć osób. Liczbę ofiar potwierdził rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.

 

PAP/Darek Delmanowicz
PAP/Darek Delmanowicz

 

Pracuje blisko 100 strażaków

 

Betleja zauważył, że "w akcji ratowniczej uczestniczy 30 zastępów straży pożarnej. Blisko 100 strażaków".

 

- Zadysponowano także dwa śmigłowce; jeden z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a drugi z wojska. Transportowano nimi ciężej poszkodowanych - powiedział Betleja.

 

WIDEO: Wypadek autokaru na A4

  

 

ZOBACZ: Wypadek autokaru z dziećmi na Pomorzu. Kilkanaście osób rannych

 

Ranni - jak wyjaśnił rzecznik stacji pogotowia ratunkowego w Przemyślu Marek Janowski - zostali przewiezieni do szpitala wojewódzkiego w Przemyślu, Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, szpitala wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, szpitala w Rudnej Małej oraz szpitali powiatowych w Przeworsku i Lubaczowie. Janowski dodał, że "na miejscu wypadku pracowało 19 zespołów ratownictwa medycznego".

 

29 osób w szpitalu

 

W Przemyślu przebywa 11 osób. Pięć z nich już opuściło placówkę. Stan młodej kobiety jest bardzo ciężki. Jak zaznaczył rzecznik przemyskiego szpitala Paweł Bugira, "aktualnie hospitalizowanych jest sześć osób".

 

- Spośród nich młoda kobieta o nieustalonej tożsamości jest w stanie skrajnie ciężkim. Ma poważne obrażenia głowy. Przeszła operację ratującą życie. Niewykluczone są kolejne operacje - powiedział Bugira.

 

W poważnym stanie jest też 58-letni mężczyzna. - Ma obrażenia wielonarządowe. Jest zaplanowany do zabiegu - zaznaczył rzecznik szpitala.

 

W szpitalach przebywa obecnie 29 osób, w tym 14 w stanie ciężkim. Liczba osób przebywających w szpitalach jest zmienna, bo do placówek zgłaszają się osoby, u których później wystąpiły kłopoty ze zdrowiem.

 

PAP/Darek Delmanowicz

 

Zablokowany ruch na A4

 

- Aktualnie część jednostek wraca już do baz. Zostają tylko ciężkie samochody ratownictwa technicznego. Rozpoczyna się akcja wyciągania autokaru - mówił rzecznik podkarpackiej straży pożarnej.

 

W konsekwencji wypadku zablokowany jest ruch na autostradzie A4.

 

Służby konsularne Ukrainy pracują na miejscu wypadku

 

Jak poinformował konsul dyżurny Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie, na miejscu wypadku pracują służby konsularne Ukrainy. 

 

- Próbujemy odnaleźć poszkodowanych umieszczonych w pięciu szpitalach i poinformować rodziny. Mamy listę osób, które podróżowały - podkreślił konsul dyżurny.

 

Dodał, że w bursie w Jarosławiu "zbierają się osoby, które opuściły szpitale lub nie ucierpiały". - Możliwe, że dzisiaj, po czynnościach policyjnych, będą mogły wyjechać na Ukrainę - zaznaczył.

 

Firma transportowa, do której należał autokar uczestniczący w wypadku przysłała dodatkowy autobus. Pojazd, który uczestniczył w wypadku był wyprodukowany w 2012 roku. Wykonywał kurs na trasie z Poznania do Chersonia.

 

Jak poinformował konsul dyżurny, obaj kierowcy byli trzeźwi i "nie byli pod wpływem narkotyków".

 

 

ac/emi/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie