Część maseczek przekazanych Warmii i Mazurom była po terminie ważności

Polska
Część maseczek przekazanych Warmii i Mazurom była po terminie ważności
Pixabay.com/jardin
Sprawa dotyczy trójwarstwowych maseczek medycznych jednorazowego użytku. Ich okres trwałości to 6 miesięcy

Część maseczek ochronnych przekazanych do woj. warmińsko-mazurskiego z Agencji Rezerw Materiałowych była po terminie ważności. Służby wojewody zwróciły się o wymianę wszystkich. - Nowa dostawa maseczek ochronnych, z odpowiednią datą ważności dotarła już do woj. warmińsko-mazurskiego - oświadczył prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Maseczki przeznaczone dla mieszkańców Warmii i Mazur są od czwartku dostarczane z Agencji Rezerw Strategicznych do pięciu komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej, które przekazują je do poszczególnych gmin. Gminy mają zająć się ich dystrybucją wśród mieszkańców regionu. Jak informowały służby wojewody, łącznie będzie to 5,7 mln sztuk.

 

- Przy transporcie i przeładunku zorientowaliśmy się, że przynajmniej jakaś część jest krótko po terminie ważności, a część krótko przed upływem terminu. Zgłosiliśmy to od razu do Agencji, zwracając się o wymianę całego transportu - powiedział rzecznik wojewody Krzysztof Guzek.

 

ZOBACZ: Niemcy. Deputowany CDU zarabiał na handlu maseczkami

 

Poinformował, że wymienione mają zostać wszystkie maseczki, które dostarczono do regionu, a transport z nowymi maseczkami o dłuższym terminie ważności jest już w drodze. - Jeszcze dzisiaj dotrze do pięciu komend PSP - mówił.

 

Według niego większość poprzedniego transportu znajduje się nadal w komendach PSP. A te, które dotarły już do urzędów gmin i nie zostały rozdysponowane, są odbierane z powrotem przez strażaków.

 

- Jeśli gdzieś trafiły do mieszkańców, to są to jakieś pojedyncze przypadki i chyba dotyczy to jedynie Ełku - powiedział rzecznik.

 

W Ełku - jak podawał tamtejszy magistrat - maseczki zaczęli rozdawać w piątek na ulicach strażnicy miejscy.

 

"Maseczki zostaną dziś zwrócone"

 

Z kolei urząd miejski w Olecku poinformował w sobotę w mediach społecznościowych, że dzień wcześniej przekazano tej gminie 88 tys. maseczek medycznych z Agencji Rezerw Materiałowych.

 

- Nie przekazaliśmy ich mieszkańcom. Maseczki zostaną dziś zwrócone ze względu na kończący się termin przydatności. Część przeterminowała się 28 lutego, część ma termin przydatności do 8 marca. Czekamy na nową pełnowartościową partię - napisano w komunikacie.

 

ZOBACZ: Granica polsko-niemiecka. Przesunięto otwarcie centrów testowych

 

Do sprawy w mediach społecznościowych odniosła się ARM (od niedawna RARM): "Wyjaśniamy: maski są pełnowartościowe. Producent otrzymał pierwotnie certyfikat tymczasowy (6 m-cy). Obecnie ma już nowy, dłuższy. Na opakowaniach masek funkcjonuje stara data. Żeby uciąć spekulacje, wymienimy maski. Podkreślamy jednak - maski są pełnowartościowe". 

 

- Nowa dostawa maseczek ochronnych, z odpowiednią datą ważności dotarła już do woj. warmińsko-mazurskiego - oświadczył po południu prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

 

10 mln maseczek dla woj. pomorskiego, 5 mln dla warmińsko-mazurskiego

 

Są to trójwarstwowe maseczki medyczne jednorazowego użytku. Na opakowaniach umieszczona jest data produkcji i informacja, że ich okres trwałości to 6 miesięcy.

 

O udostępnieniu w trybie zarządzania kryzysowego maseczek obywatelom najbardziej dotkniętych koronawirusem regionów informował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał on, że do woj. pomorskiego trafi 10 mln maseczek, a do warmińsko-mazurskiego 5 mln.

 

Zapowiedział, że maseczki będą dostarczone z Agencji Rezerw Strategicznych do wojewodów, którzy będą odpowiedzialni za dystrybucje wewnętrznie w województwach.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie