Zarzut gwałtu dla znanego reżysera. Najgłośniejsza sprawa niemieckiego #MeToo

Świat
Zarzut gwałtu dla znanego reżysera. Najgłośniejsza sprawa niemieckiego #MeToo
pixabay
Niemiecka akcja #MeToo, rozpoczęła się w 2017 roku

Prokuratura w Monachium postawiła reżyserowi Dieterowi Wedelowi zarzuty dotyczące gwałtu. Chodzi o zdarzenie z 1996 roku. Aktorka Jany Tempel twierdzi, że Wedel zmusił ją do seksu w hotelu w Monachium, podczas przesłuchania do roli. To najbardziej znana sprawa w niemieckiej debacie #MeToo.

Zarzuty stały się znane na początku 2018 roku. W tym czasie trzy aktorki oskarżyły Wedla na łamach magazynu "Zeit" o molestowanie seksualne w latach 90.

 

ZOBACZ: Córka Woody'ego Allena oskarża go o pedofilię. Jest oświadczenie reżysera

 

Jest to najbardziej znana sprawa w niemieckiej debacie #MeToo, rozpoczętej w 2017 roku. Pod hashtagiem #MeToo kobiety publikowały w sieciach społecznościowych miliony swoich doświadczeń związanych z napaściami na tle seksualnym - pisze w piątek dziennik "Bild".

 

Długie śledztwo

 

Wedel, który jest jednym z najbardziej znanych niemieckich reżyserów telewizyjnych, zaprzeczył tym zarzutom. Pod koniec sierpnia 2018 roku powiedział "Bildowi": "Teraz cieszę się, że śledztwo jest w toku. Ufam prokuratorowi".

 

ZOBACZ: Tortury, gwałty i choroby. Nieludzkie warunki w rosyjskich koloniach karnych

 

Dochodzenie prokuratury ciągnęło się długo - zwłaszcza, że trzeba było przesłuchać świadków za granicą. Pod koniec stycznia prokuratura w Monachium odrzuciła skargę złożoną przez prawnika Tempel, dotyczącą długiego czasu trwania postępowania.

 

Według prokuratury, 20-stronicowy akt oskarżenia, jako dowody w sprawie cytuje ponad 20 świadków, biegłego oraz wpisy do kalendarza.

Ani Tempel, ani jej prawnik Alexander Stevens nie chcieli komentować decyzji prokuratora.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie