"Wściekłość państw UE jest coraz większa". Kuczmierowski o dostawach szczepionek

Polska
"Wściekłość państw UE jest coraz większa". Kuczmierowski o dostawach szczepionek
Polsat News
Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski

W poniedziałek planowana jest dostawa 380 tys. szczepionek przeciw COVID-19 firmy Pfizer - powiedział w piątek w Polsat News prezes Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Jak dodał, w przyszłym tygodniu do Polski ma dotrzeć także zaległa dostawa szczepionek AstraZeneki oraz 200 tys. preparatów Moderny. Agencja realizuje również dostawy maseczek - akcja ma objąć wszystkie województwa.

W czwartek rano do Polski miało dotrzeć 62 tys. dawek szczepionki od firmy AstraZeneca, ale dostawa została odwołana przez producenta.

 

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski powiedział w Polsat News, że to "skandaliczna sytuacja, która podważa zaufanie do producentów i pokazuje, że nie możemy być w 100 proc. pewni tych harmonogramów, które są nam prezentowane".

 

Podkreślił jednak, że odwołana dostawa nie rujnuje założonego przez rząd harmonogramu szczepień. 

 

ZOBACZ: Niedzielski: spada liczba zakażeń wśród pielęgniarek

 

Kuczmierowski powiedział, że trwają naciski na Komisję Europejską, albowiem umowy z producentami są podpisywane na poziomie unijnym. - Na pewno wściekłość wśród krajów jest coraz większa - ocenił.

 

- Nie może być sytuacji, że umawiamy się na dostawy, po czym są one ograniczane, a szczepionki są sprzedawane na całym świecie bez większych problemów - powiedział. Jak dodał, do KE należy teraz wyjaśnienie tej sprawy.

 

Prezes ARS poinformował także, że agencja jest w kontakcie z wojewodami ws. przekazywania maseczek w regiony najbardziej dotknięte pandemią. - Przygotowaliśmy i realizujemy dystrybucję ok. 15 mln masek. Przygotowujemy również kolejne wydania, bo prawdopodobnie wszystkie województwa będą objęte tą akcją - dodał.

 

Jak przekazał, transporty są przygotowywane do wysyłki samorządom, które to będą odpowiadały za dystrybucję produktów.

 

WIDEO: prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Polsat News

  

Szczepionki trzech producentów

 

W Polsce wykonano dotąd 3 619 316 szczepień przeciw COVID-19, z czego 1 281 179 drugą dawką. Po iniekcjach zgłoszono 3872 niepożądane odczyny, w większości łagodne. Stosowane w Polsce, są szczepionki firm: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Wszystkie trzy preparaty podaje się w dwóch dawkach.

 

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w czwartek, że w porozumieniu z Radą Medyczną, na podstawie aktualnego stanu wiedzy, zdecydowano o zmianach terminów, w jakich powinny być podawane dawki szczepionki. Druga dawka szczepionki od firmy AstryZeneca będzie podawana po 12 tygodniach od pierwszej, a preparatu firmy Pfizer po 42 dniach. Dworczyk podał też, że osoby po przebytym zakażeniu koronawirusem będą szczepione jedną dawką po 6 miesiącach od zakażenia. 

zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie