Mazowsze. Podano wysokość kar dla przedsiębiorców za naruszanie obostrzeń

Polska
Mazowsze. Podano wysokość kar dla przedsiębiorców za naruszanie obostrzeń
PAP/Mateusz Marek
Interwencja policji w warszawskim pubie "PiwPaw"

Za naruszenie obostrzeń epidemicznych powiatowi inspektorzy sanitarni na Mazowszu od początku stycznia nałożyli na przedsiębiorców sześć kar administracyjnych o łącznej wartości 115 000 zł - poinformowała rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Joanna Narożniak.

Karę administracją, w przypadku stwierdzenia naruszenia przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą obowiązujących obostrzeń, nakłada państwowy powiatowy inspektor sanitarny.

 

ZOBACZ: Pandemia w biznesie. Lockdown nie daje się we znaki co piątej firmie

 

Na Mazowszu, jak podała rzeczniczka wojewódzkiego sanepidu, od początku stycznia br. do 4 marca organy powiatowej inspekcji sanitarnej nałożyły 6 kar o łącznej wysokości 115 000 zł.

 

Powinni stosować się do nakazów

 

Ponadto w województwie nałożono 8 mandatów o łącznej wysokości 3 150 zł. - W przypadku rażącego łamania zasad ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa wydawane są też decyzje nakazujące zaprzestanie tego rodzaju działalności. W województwie mazowieckim wydano 9 takich decyzji - wskazała Narożniak.

 

ZOBACZ: Nie będzie weekendowego lockdownu w Paryżu. "Zbyt silny sprzeciw społeczny"

 

Jak podkreślił Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr n.med. Przemysław Rzodkiewicz, podstawową sprawą dla inspektorów jest wyegzekwowanie stosowania się do nakazów, nie "nakładanie kar i nękanie podmiotów grzywnami".

 

- Regulacje prawne nakładające na osoby fizyczne i przedsiębiorców ograniczenia, nakazy i zakazy mają służyć skutecznemu zwalczaniu bezpośrednich zagrożeń dla zdrowia publicznego oraz zdrowia i życia poszczególnych osób - zauważył inspektor.

 

Podejście przedsiębiorców

 

Rzeczniczka WSSE zapewniła, że kontrolujący szczegółowo analizują sposób, w jaki dane obiekty czy lokale prowadzą działalność.

 

ZOBACZ: Lockdown w Niemczech przedłużony. Wiadomo, kiedy pierwsze luzowanie obostrzeń

 

Jak dodała, ma to na celu jednoznaczne ustalenie, czy zadeklarowana przez kontrolowanego zmiana profilu aktywności nie jest pozorna i nie zmierza do obejścia któregoś z nakazów.

 

- Z kontroli przeprowadzanych w województwie mazowieckim od początku bieżącego roku wynika, że co do zasady, przedsiębiorcy na Mazowszu bardzo odpowiedzialnie podchodzą do istniejących ograniczeń przeciwepidemicznych - zaznaczyła rzeczniczka.

 

Pub na Mazowszu

 

Jednym z ostatnich kontrolowanych lokali był pub w centrum Warszawy, przy ul. Parkingowej. Tam w czwartek wieczorem funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, policji i pracownicy sanepidu przeprowadzili interwencję. Akcja służb w lokalu trwała od godz. 18 do 21.

 

ZOBACZ: Nocna interwencja policji w warszawskim klubie. "Zabezpieczyliśmy cały alkohol"

 

Policjanci wylegitymowali wszystkich przebywających w lokalu włącznie z obsługą - razem 53 osoby. Policjanci zabezpieczyli cały alkohol, nisko- i wysokoprocentowy.

 

Rzecznik śródmiejskiej policji podinsp. Robert Szumiata twierdzi, że właściciel sprzedawał alkohol niezgodnie z warunkami zezwolenia. Pub zapraszał w mediach społecznościowych do udziału w imprezach, mimo obowiązujących w Polsce zakazów prowadzenia stacjonarnej działalności gastronomicznej. Na budynku, w którym znajduje się lokal, również były umieszczone plakaty informujące o odbywających się spotkaniach.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie