Restauracja czynna mimo zakazu. Sanepid musiał odstąpić od kontroli

Polska
Restauracja czynna mimo zakazu. Sanepid musiał odstąpić od kontroli
pixabay/neshom
Sanepid musiał odstąpić od kontroli, bo przedsiębiorcy powołali się na art 59 prawa przedsiębiorców

Restauracja "Góra i dół" działa w Kaliszu mimo zakazu, a pracownicy sanepidu musieli odstąpić od kontroli. Przedsiębiorcy zgłosili wobec niej sprzeciw, mają do tego prawo – poinformował w piątek dyrektor kaliskiego sanepidu Marek Stodolny.

Restauracja "Góra i dół" - jako pierwsza w Kaliszu - została w środę otwarta mimo zakazu. Tuż po otwarciu pojawili się pierwsi goście. Właściciel zapewnił, że w lokalu zadbano o przestrzeganie przepisów sanitarnych.

 

ZOBACZ: Nocna interwencja policji w warszawskim klubie. "Zabezpieczyliśmy cały alkohol"

 

Szef kaliskiego sanepidu Marek Stodolny powiedział wtedy, że złamano prawo i zapowiedział kontrolę lokalu w czwartek. Przedstawiciele sanepidu pojawili się w lokalu po godz. 18.

 

- Musieliśmy odstąpić od kontroli. Przedsiębiorcy powołali się na artykuł 59 prawa przedsiębiorców o sprzeciwie wobec podjęcia i wykonywania czynności kontrolnych – powiedział dyrektor Marek Stodolny. Dodał, że zrobili to zgodnie z prawem.

 

Muszą złożyć uzasadnienie

 

W ciągu trzech dni roboczych – jak wyjaśnił Stodolny – właściciele restauracji muszą złożyć na piśmie uzasadnienie w sprawie sprzeciwu.

 

ZOBACZ: Mazowsze. Podano wysokość kar dla przedsiębiorców za naruszanie obostrzeń

 

"Kiedy otrzymamy pismo, to z kolei my mamy trzy dni na jego rozpatrzenie. Wtedy albo uznam, że sprzeciw był zasadny, albo że nie i podejmę decyzję" – wyjaśnił.

 

Restauratorzy mogą otrzymać karę finansową - od 10 do 30 tys. zł

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie