Przepełnione szpitale, Czesi proszą Polskę o pomoc. Znamy stanowisko rządu

Świat
Przepełnione szpitale, Czesi proszą Polskę o pomoc. Znamy stanowisko rządu
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Pacjenci są przewożeni do placówek poza miejscem zamieszkania. Transport bywa organizowany nawet 10 razy w ciągu dnia.

Republika Czeska aktywowała mechanizm pomocy międzynarodowej i poprosiła Niemcy, Szwajcarię i Polskę o współpracę w umieszczeniu w tych krajach pacjentów z Covid-19. Szpitale w Czechach są przepełnione. - Polska wyraziła gotowość udzielenia pomocy Czechom. W najbliższym czasie trafią do nas pierwsi pacjenci - przekazał polsatnews.pl rzecznik rządu Piotr Müller. 

- Potwierdzam, że Polska wyraziła gotowość udzielenia pomocy Czechom. Na bieżąco ustalany jest jej zakres w związku ze zmieniająca się sytuacją epidemiczną. W najbliższym czasie do Polski trafią pierwsi pacjenci - przekazał Müller. 

 

Czechy: 14 proc. wolnych łóżek

 

Komunikat czeskiego resortu mówi o potrzebie umieszczenia za granicą co najmniej kilkudziesięciu pacjentów. Zdaniem ministerstwa wiele szpitali w kraju nie jest w stanie zapewnić chorym odpowiedniej opieki medycznej.

 

Podkreślono, że w Czechach jest 14 proc. wolnych łóżek na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Pacjenci są przewożeni do placówek poza miejscem zamieszkania, a ich transport bywa organizowany nawet 10 razy w ciągu dnia.

 

O przetransportowaniu za granicę decyduje lekarz prowadzący za zgodą chorego. Dokumentacja medyczna musi być przetłumaczona na język kraju przyjmującego. Termin transportu i przyjęcia pacjenta ustala szpital zagraniczny. Koszty przewozu, refundowane później przez Unię Europejską, pokrywa ministerstwo zdrowia.

 

Czekają na decyzję

 

O możliwości przyjęcia pacjentów z Czech w zagranicznych placówkach mówi się od kilku tygodni. Najbardziej zaawansowane są rozmowy z Niemcami. Minister spraw zagranicznych Czech Tomasz Petrziczek powiedział dziennikarzom gazety "Hospodarzskie Noviny", że rozmowy nie są finalizowane z powodu braku decyzji ministerstwa zdrowia.

 

Według nieoficjalnych informacji w kontaktach z Polską dotąd tylko sondowano, które nieodległe od granicy szpitale mogłyby przyjąć pacjentów.

 

Pomoc dla Słowacji

 

Wcześniej Polska pomogła Słowacji. We wtorek do szpitala w Gorlicach (woj. małopolskie) została przyjęta pierwsza obywatelka tego kraju zakażona Covid-19.

 

Szpitale będą leczyć zakażonych z tego kraju w ramach pomocy zaoferowanej przez polski rząd. 53-latka, którą przetransportowano z Preszowa, jest podpięta do respiratora, jej stan jest stabilny.

rsr/jo/ml/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie