Nowe obostrzenia w kolejnym województwie. Minister przedstawił szczegóły

Polska
Nowe obostrzenia w kolejnym województwie. Minister przedstawił szczegóły
Polsat News
Minister zdrowia Adam Niedzielski

- W woj. pomorskim chcemy zastosować dokładnie te same rozwiązania, które obowiązują w woj. warmińsko-mazurskim - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak przekazał, dodatkowe restrykcje będą obowiązywały tam do 20 marca.

Jak powiedział Adam Niedzielski, rządzący wydłużają obostrzenia dla woj. warmińsko-mazurskiego do 20 marca. Wprowadza się jednak zmianę dot. szkół - nauka ma się odbywać w formie hybrydowej.

 

Wyjaśnił, że chodzi o model, w którym część dzieci np. w jednym tygodniu uczęszcza do szkoły, a w tym czasie pozostałe korzystają ze zdalnej nauki. - Natomiast w kolejnym tygodniu, bo można to robić również w systemie dziennym, zmienia się sposób prowadzenia tej nauki - przekazał Niedzielski.

 

Te same obostrzenia obejmą woj. pomorskie, gdzie zamknięte zostaną hotele, kina, teatry, galerie handlowe, baseny, sauny czy solaria.

 

Nie wprowadzono zmian dot. obostrzeń w pozostałych regionach kraju. Aktualne obostrzenia mają obowiązywać co najmniej do 28 marca.

 

Niedzielski dodał, że rząd będzie chciał komunikować w cyklu tygodniowym regulacje dotyczące województw. 

 

"Jeżeli miniemy apogeum, będziemy podejmować odważne decyzje luzujące"

 

Minister zdrowia został zapytany na piątkowej konferencji prasowej o to, jakie obostrzenia będą obowiązywać w sezonie weselnym.

 

Niedzielski oświadczył, że nastawienie rządu co do obostrzeń zdecydowanie się zmienia i decyzje dotyczące luzowania obostrzeń będą "na pewno odważniejsze" z uwagi na to, że część społeczeństwa jest już zaszczepiona, zaś badania serologiczne pokazują, że około 20-25 proc. społeczeństwa ma już przeciwciała.

 

Minister zdrowia podkreślił, że obecnie znajdujemy się w okresie wzrostowym trzeciej fali pandemii i przewidywane jest, że na przełomie marca i kwietnia ta fala powinna osiągnąć swoje apogeum. - A potem procesy pandemiczne powinny słabnąć - dodał.

 

- Jest taki scenariusz analizowany, że w przypadku, jeżeli po świętach (wielkanocnych) byśmy mieli już to apogeum zachorowań za sobą, to będziemy przywracali wszystkie te sektory i branże, które były dotknięte do tej pory obostrzeniami. Oczywiście, techniką delikatnych kroków, czyli nie od razu na 50 osób wesele, tylko wprowadzając ostrożniejsze limity - podkreślił szef MZ.

 

WIDEO: konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

  

Ponad 15 tys. nowych zakażeń

 

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 15 829 osób, najwięcej w woj. mazowieckim – 2910, śląskim – 1873 i pomorskim – 1318 – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 263 chorych, a od początku epidemii blisko 45 tys.

 

Resort zdrowia podał także, że zmarło 263 chorych, z których 216 miało też inne schorzenia. Od początku epidemii zanotowano 44 912 zgonów i zdiagnozowano 1 766 490 chorych z COVID-19.

 

ZOBACZ: Zmiany dotyczące szczepień. Szef KPRM przedstawił szczegóły

 

Resort zdrowia w czwartek poinformował o 289 zgonach i wykryciu 15 250 nowych przypadków COVID-19. Tydzień temu, 26 lutego, dobowe zakażenia wyniosły 11 539, zmarło 259 osób. Dwa tygodnie temu, 19 lutego, zdiagnozowano koronawirusa u 8777 osób i potwierdzono 241 zgonów.

 

Z piątkowych danych resortu wynika, że najwięcej zakażeń zanotowano w woj. mazowieckim – 2910, a najmniej w woj. opolskim – 227.

 

Pozostałe pochodzą z województw: śląskiego (1873), pomorskiego (1318), wielkopolskiego (1138), dolnośląskiego (1093), warmińsko-mazurskiego (1083), małopolskiego (1015), podkarpackiego (1008), kujawsko-pomorskiego (983), łódzkiego (700), lubuskiego (585), zachodniopomorskiego (467), lubelskiego (450), podlaskiego (405) i ze świętokrzyskiego (318).

 

Resort przekazał, że 256 informacji o zakażeniach nie zawiera adresu. Dane te uzupełni inspekcja sanitarna.

jo/zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie