Ekspert: zgony wśród zaszczepionych będą się zdarzały

Świat
Ekspert: zgony wśród zaszczepionych będą się zdarzały
PAP/EPA/Enric Fontcuberta
Ekspert przekazał, że zgony wśród zaszczepionych będą się zdarzały

Zgony po szczepieniach przeciwko Covid-19, ale niezwiązane ze szczepieniami, będą się zdarzały. Takie zbiegi okoliczności są nieuniknione – ocenił w czwartek dr Thomas Tsang z hongkońskiego zespołu ds. szczepień, komentując przypadek zmarłego niedawno 63-latka.

Otyły mężczyzna cierpiący na nadciśnienie, cukrzycę i chorobę serca zmarł w Hongkongu dwa dni po przyjęciu dawki preparatu chińskiej firmy Sinovac. Panel ekspertów ocenił, że jego śmierć nie była związana ze szczepieniem.

 

ZOBACZ: Żołnierze w USA odmawiają szczepienia przeciw koronawirusowi

 

Według Tsanga, byłego szefa hongkońskiego centrum zdrowia, społeczeństwo powinno zdawać sobie sprawę, że przy dużej liczbie zaszczepionych, niektórzy z nich będą umierać z powodów niezwiązanych ze szczepionkami.

 

- Gdy szczepionych będzie więcej ludzi, takie zbiegi okoliczności będą się zdarzały – ocenił ekspert w rozmowie z publiczną hongkońską stacją RTHK. Według portalu Hong Kong Free Press do wtorku pierwszą dawkę otrzymało w mieście 13 tys. osób.

 

5 zgonów w Korei

 

W Korei Południowej odnotowano do czwartku pięć zgonów wśród osób, które otrzymały w ostatnich dniach szczepionki na Covid-19 marki AstraZeneca. Premier Czung Sie Kiun zapowiedział dochodzenie w każdej z tych spraw i przejrzyste informowanie o wynikach.

 

ZOBACZ: Lekarz przedawkował szczepionki przeciw Covid-19. Pacjenci otrzymali cztery dawki na raz

 

Służby medyczne badają okoliczności śmierci zaszczepionych osób, ale podkreślają, że na świecie w podobnych przypadkach nie znajdowano związków między śmiercią a szczepieniami – podała agencja Yonhap.

 

Do czwartku w Korei Południowej pierwszą dawkę dostało ponad 154 tys. ludzi.

 

Śmierć w Japonii

 

W tym tygodniu o śmierci jednej osoby zaszczepionej preparatem marki Pfizer informowało ministerstwo zdrowia Japonii. Pracownica służby zdrowia po 60. roku życia zmarła w poniedziałek, trzy dni po zastrzyku – przekazała stacja NHK.

 

ZOBACZ: Drony dostarczą szczepionki i próbki do testów?

 

Według miejscowych mediów kobieta nie cierpiała na schorzenia współistniejące ani uczulenia, a jako przyczynę zgonu wskazano krwotok podpajęczynówkowy, rodzaj udaru mózgu.

 

Przedstawiciel panelu ministerstwa zdrowia ds. szczepień Tomohiro Morio ocenił na podstawie danych zagranicznych, że nie wydaje się, aby taki krwotok mógł być związany ze szczepionką.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie