Francuski minister: Europa musi być zjednoczona w sprawie chińskich i rosyjskich szczepionek

Świat
Francuski minister: Europa musi być zjednoczona w sprawie chińskich i rosyjskich szczepionek
zdj. ilustracyjne, Pixabay/torstensimon
Rosyjska i Chińska szczepionka nie jest zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków

Jeśli kraje UE wybiorą chińskie lub rosyjskie, niezatwierdzone jeszcze przez unijną agencję leków szczepionki przeciwko Covid-19, to ucierpi na tym europejska solidarność - oświadczył w piątek francuski minister ds. europejskich Clement Beaune.

- To stworzyłoby problem z punktu widzenia naszej solidarności, ale także z punktu widzenia zagrożeń zdrowotnych, ponieważ rosyjska szczepionka nie jest zatwierdzona do użytku w Europie - powiedział Beaune na antenie radia RTL.

 

Dodał, że wprawdzie Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła bieżącą ocenę rosyjskiej szczepionki Sputnik V, ale to dopiero pierwszy krok do jej zatwierdzenia. Jak dotąd producenci chińskich szczepionek nie złożyli wniosków o rozpoczęcie tej procedury.

 

ZOBACZ: Szczepionka Johnson & Johnson. Premier apeluje do KE i EMA o zatwierdzenie

 

Poza EMA, której akceptacja pozwala na obrót szczepionką na terenie całej UE, zezwolenie na użycie preparatu w konkretnym państwie unijnym mogą wydawać władze krajowe.

 

Sputnik V został już dopuszczony do użytku przez władze Węgier i Słowacji. W tym pierwszym kraju zezwolono również na szczepienia szczepionką chińskiej firmy Sinopharm

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie