Nowy lek na Covid-19 dopuszczony w UE. "Przynosi nadzieję"

Świat
Nowy lek na Covid-19 dopuszczony w UE. "Przynosi nadzieję"
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Preparat Eli Lilly będzie można podawać pacjentom, którzy nie wymagają podawania tlenu

Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła w piątek, że lek amerykańskiej firmy Eli Lilly będący kombinacją dwóch preparatów, bamlanivimabu i etesevimabu i oparty na terapii przeciwciałami monoklonowymi, może być stosowany w leczeniu Covid-19.

Lek może być - zgonie z rekomendacją EMA - stosowany u pacjentów chorych na Covid-19, którzy nie wymagają podawania tlenu, ale występuje u nich ryzyko rozwinięcia się ciężkiej formy choroby.

 

ZOBACZ: Niemcy. Szybki test na koronawirusa będzie można kupić w Aldi

 

Preparat Eli Lilly został już wcześniej dopuszczony do użytku we Francji, a podobny lek firmy Regeneron, również oparty na terapii przeciwciałami monoklonowymi, został zastosowany podczas leczenia byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w październiku ubiegłego roku - podaje AFP.

 

"Nowa nadzieja"

 

Tydzień temu minister zdrowia Francji Oliveir Veran ogłosił, że preparat koncernu Eli Lilly przynosi "nową nadzieję (...), która wzmacnia arsenał leków antycovidowych".

 

ZOBACZ: WHO: czas na rezygnację z patentów na szczepionki, trzeba pomóc biednym krajom

 

Pod koniec lutego francuski resort zdrowia zakupił 4,5 tys. dawek tego leku, z przeznaczeniem dla pacjentów powyżej 80. roku życia, u których występuje osłabienie układu immunologicznego.

 

Jednak część francuskich specjalistów skrytykowała decyzje o dopuszczeniu do leczenia preparatem Eli Lilly, że względu na brak wystarczających dowodów na jego pełną skuteczność.

 

Zwiększa ryzyko mutacji

 

Prof. farmakologii ze szpitala uniwersyteckiego w Bordeaux Mathieu Molimard podkreśla, że stosowanie tego leku zwiększa ryzyko mutacji wirusa.

 

Francuska agencja ds. leków ANSM ogłosiła pod koniec lutego, że leczenie tylko bamlanivimabem niesie ryzyko "selekcji mutacji odpornych", czyli powstawania nowych wariantów koronawirusa.

 

Z drugiej strony eksperci ds. terapii przeciwciałami monoklonowymi z francuskiej agencji nowych chorób zakaźnych ANRS/MIE Brigitte Autran i Xavier de Lamballerie powiedzieli w wywiadzie dla AFP, że wybór leczenia "koktajlami antyciał monoklonowych, raczej niż pojedynczym preparatem opartym na przeciwciałach" jest obecnie preferowaną metodą leczenia Covid-19, opartą na pozytywnych doświadczeniach wynikających ze stosowania takiej terapii w przypadku AIDS.

 

Badanie kliniczne

 

ANRS/MIE rozpoczyna też badanie kliniczne, w 40 centrach medycznych i z udziałem 2 tys. ochotników, które pomoże ustalić, czy leczenie kombinacją przeciwciał monoklonowych pozwala uniknąć komplikacji wywołanych Covid-19 u osób należących do grup wysokiego ryzyka.

 

Zdaniem Autran leki koncernów Eli Lilly i Regeneron są skuteczne w leczeniu brytyjskiego wariantu koronawirusa, ale w przypadku wariantu południowoafrykańskiego skuteczny jest tylko Regeneron.

rsr/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie