USA oskarżają Rosję. "Bronili reżimu Asada pomimo ataków bronią chemiczną"

Świat
USA oskarżają Rosję. "Bronili reżimu Asada pomimo ataków bronią chemiczną"
PAP/EPA/JUSTIN LANE
Linda Thomas-Greenfield to obecny ambasador USA przy ONZ.

Rosja zablokowała wszelkie próby pociągnięcia Syrii do odpowiedzialności za użycie broni chemicznej - oświadczyła w czwartek ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, przeprowadzonego w formie wideokonferencji.

- Wszyscy wiemy, że reżim Baszara el-Asada wielokrotnie używał broni chemicznej. Dlaczego więc rząd Syrii nie został pociągnięty do odpowiedzialności? - pytała amerykańska dyplomatka.

 

"Sojusznicy reżimu"

 

- Odpowiedź jest niestety prosta. Reżim Asada próbował uniknąć odpowiedzialności, utrudniając niezależne śledztwa i podważając rolę i pracę Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej - stwierdziła ambasador.

 

ZOBACZ: Wyjechała do Syrii, aby wspierać terrorystów. Sąd zabronił jej powrotu do kraju

 

Jej zdaniem "sojusznicy reżimu, zwłaszcza Rosja, również starali się zablokować wszelkie wysiłki, by pociągnąć reżim Baszara al-Asada do odpowiedzialności".

 

- Rosja broniła reżimu Asada pomimo ataków bronią chemiczną, torpedowała prace OPCW i podważyła wysiłki w celu pociągnięcia reżimu Asada do odpowiedzialności za użycie przez niego broni chemicznej i wiele innych okrucieństw - podkreśliła Thomas-Greenfield.

 

Jej rosyjski odpowiednik Wasilij Nebenzia zaprzeczył tym oskarżeniom i zapewniał, że "za radą Rosji Syria w dobrej wierze przyłączyła się do OPCW i pozbyła się wszystkich swoich arsenałów broni chemicznej".

 

Syria odrzuca oskarżenia

 

Według ONZ, która w przeszłości oskarżała Syrię o ataki chemiczne, Damaszek nadal nie odpowiedział na 19 pytań, zadawanych od lat na temat obiektów, które mogłyby zostać użyte do produkcji lub składowania broni chemicznej. Syria, twierdząc, że działa zgodnie z prawem międzynarodowym, odrzuciła wszystkie oskarżenia wysuwane przez Zachód.

 

ZOBACZ: Dania chce odsyłać uchodźców z Syrii. "Powinni wrócić do domu"

 

Opublikowany w 2019 roku końcowy raport ONZ w sprawie użycia broni chemicznej w syryjskiej Dumie w 2018 roku stwierdził, że na miasto to zrzucone zostały dwa pojemniki zawierające chlor, w wyniku czego zginęły 43 osoby.

 

Wcześniej, według ONZ, syryjskie siły rządowe trzykrotnie użyły broni chemicznej przeciwko ludności cywilnej.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie