Imigrant skazany za podpalenie kościoła. "Szanuję wyznanie innych"

Świat
Imigrant skazany za podpalenie kościoła. "Szanuję wyznanie innych"
wikimedia/Bwag/CC-BY-SA-4.0
Mężczyzna przybył do Europy wraz z falą uchodźców 2015 roku.

Imigrant z Somalii został skazany w czwartek przez sąd na cztery lata i dwa miesiące więzienia za podpalenie protestanckiego kościoła w miejscowości Dombas w południowej Norwegii. Mężczyzna jako motyw wskazał zemstę za spalenie Koranu.

Pożar wybuchł w kościele w Dombas w lutym ubiegłego roku, a sprawca został zatrzymany miesiąc później, gdy dokonał nieudanej próby podpalenia kościoła w sąsiedniej gminie Sels.

 

ZOBACZ: Nielegalny imigrant zranił urzędnika, gdy usłyszał, że nie dostanie azylu

 

Wnętrza świątyni w Dombas spłonęły doszczętnie, a straty materialne oszacowano na minimum 20 mln koron (ok. 1,96 mln euro).

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by TV 2 Norge (@tv2norge)

 

20-letni mężczyzna przybył z Somalii do Norwegii w 2015 roku, rok później otrzymał pozwolenie na pobyt. W sądzie zeznał, że podpalił kościół z zemsty, po tym, jak zobaczył w telewizji podpalenie Koranu.

 

Okoliczności łagodzące

 

- Zacząłem sprawdzać i dowiedziałem się, że osoba, która to zrobiła, nie została ukarana. Później się zdenerwowałem. Jestem muzułmaninem, nie lubię, gdy ktoś depcze moją religię, ja szanuję wyznanie innych - stwierdził.

 

ZOBACZ: Eksperci: kryzys spowodowany pandemią może wywołać kolejną falę nielegalnych imigrantów

 

Prokurator domagał się dla oskarżonego pięciu lat bezwarunkowego więzienia. Sąd jako okoliczność łagodzącą uznał "traumatyczne doświadczenia w Somalii" oraz "trudności w przyzwyczajeniu się do życia w Norwegii".

 

Budynek kościoła w Dombas pochodzi z 1939 roku i należy do protestanckiego Kościoła Norwegii, dominującego wyznania w tym kraju.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie